array(0) { }

Heimliha paņēmiena dīvainā vēsture

Par Heimliha paņēmienu būs dzirdējuši daudzi. Ar tā palīdzību tiek glābtas dzīvības tūkstošiem cilvēku pasaulē. Taču pats Heimlihs, kurš to izgudroja, bija visai dīvains cilvēks.

Par Heimliha paņēmienu būs dzirdējuši daudzi. Ar tā palīdzību tiek glābtas dzīvības tūkstošiem cilvēku pasaulē. Taču pats Heimlihs, kurš to izgudroja, bija visai dīvains cilvēks.

Heimliha paņēmienu pielieto, kad cilvēks ir aizrijies ar kādu svešķermeni. Zem cilvēka ribu loka tiek palikta dūre un ar strauju spēku to grūž virzienā uz iekšu un augšu. Tā rezultātā reflektoriski saspringst diafragma un no plaušām tiek izgrūsts gaiss, kas līdzi paķer objektu, ar kuru cilvēks bija aizrijies.

Henrijs Heimlihs piedzima 1920. gadā un kļuva par torakālo ķirurgu. Dienējot jūras spēkos par mediķi, viņš izgudroja vārstu, kas neļauj gaisam un asinīm nonākt plaušās un saspiest tās, ja rodas krūškurvja trauma. Viņš izgudroja speciālu kateteru, kas palīdzēja vieglāk uzņemt barību cilvēkiem ar elpošanas grūtībām. Viņš pat reiz izglāba dzīvību cilvēkam, kuru notrieca vilciens un kura galva ilgu laiku atradās zem ūdens. Nu un, protams, viņš izgudroja savu slaveno paņēmienu, kas ļauj ikvienam kļūt par dzīvības glābēju.

Heimlihs izdomāja kaut ko darīt lietas labā, kad uzzināja, ka katru gadu restorānos nomirst 2500 cilvēku aizrīšanās dēļ. Saprotot, ka plaušās ir pietiekami daudz gaisa, lai atbrīvotu cilvēka elpceļus, viņš veica testus uz cilvēk labākā drauga – suņa. Viņš injicēja sunim nomierinošus preparātus, bet rīklē iebāza striķītī iekārtu gaļas gabalu. Izmēģinot dažādus veidus kā likt gaisam izplūst no plaušām, viņš galu galā nonāca pie sava paņēmiena pilnīgās versijas.

Priecīgs par savu atklājumu, Heimlihs nosūtīja atskaiti par to medicīniskajam žurnālam un drīz vien ziņas par to parādījās avīzē Seattle Times. Tās bija labas ziņas Irēnai Bogačusai. Šī sieviete, kas dzīvoja Vašingtonā un kura ēdot pusdienas aizrijās. Viņas vīrs panikā izskrēja uz ielas, lai lūgtu pēc palīdzības un par laimi tieši viņiem blakus dzīvoja Izāks Piha, kurš avīzē nesen bija izlasījis par Heimliha paņēmienu. Viņš to pielietoja Irēnas gadījumā un kļuva par pirmo cilvēku, kas izglāba dzīvību izmantojot Heimliha manevru.

Ziņas par to ātri izplatījās un Heimlihs kļuva par slavenību. Viņu aicināja uz dažādiem sarunu šoviem un aizvien vairāk cilvēku sāka pielietot viņa metodi. Pateicoties tieši Heimliham, tika glābtas tādu slavenu cilvēku kā Šēras un Ronalda Reigana dzīvības. Tomēr, kā jau visam uz šīs pasaules, eksistēja arī daktera Heimliha tumšā puse. Negaidīti Heimlihs sāka sludināt, ka viņa paņēmienam piemīt maģiskas spējas. Viņš apgalvoja, ka šis paņēmiens spēj glābt slīkstošus cilvēkus un arī tos, kas slimo ar astmu. Diemžēl abi šie pieņēmumi ātri vien izrādījās maldīgi. Turklāt slīkšanas gadījumā Heimliha paņēmiens nodara lielāku kaitējumu nekā labumu.

1980. gados Heimlihs paziņoja, ka ir atradis veidu kā izārstēt cilvēkus no vēža, Laima slimības un pat AIDS. Viņš apgalvoja, ka risinājums ir… malārija. Ideja bija sekojoša – inficēt saslimušos cilvēkus ar malārijas izraisītāju Plasmodium parazītu, tad nogaidīt trīs nedēļas, kuru laikā cilvēkiem paaugstinās ķermeņa temperatūra līdz dzīvībai bīstami lielam augstumam. Heimlihs uzskatīja, ka augstās ķermeņa temperatūras ietekmē organismā tiek nogalināti vīrusi un vēža šūnās. Lai to pierādītu, viņš veica virkni eksperimentu ar cilvēkiem Ķīnā un Etiopijā.

Drīz vien ārsti no visas pasaules sāka uztraukties par riskantajām procedūrām, ko Heimlihs veica uz nabadzīgiem pacientiem. Pat Hemliha dēls sāka apgalvot, ka tēvs ir jucis. Sarkanais Krusts pēc visiem šiem notikumiem nolēma mainīt Heimliha paņēmiena no saukumu, izņemot no tā autora uzvārdu. Pats Heimlihs uz to reaģēja visai mierīgi vien paskaidrojot, ka uz jebkuru neparastu inovāciju pasaule vienmēr reaģē saasināti.

Katram ģēnijam ir arī savas tumšās puses, ko atklāj šis stāsts par dakteri, kurš turpinās glābt cilvēku dzīvības pat pēc savas nāves.

stk63639cor

29. septembris, 2014 | 4676 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.