array(0) { }

Kā negadījums ar sinepju gāzi noveda pie ķīmijterapijas parādīšanās

Ķīmijterapija ir viens no galvenajiem ārstēšanās veidiem, ko piedāvā onkoloģiskajiem slimniekiem. Šis terapijas veids spēj paildzināt cilvēka dzīvi un dažkārt arī pilnībā izārstēt no vēža, taču ideja šādam ārstēšanās veidam parādījās ļoti neparastā veidā.

Ķīmijterapija ir viens no galvenajiem ārstēšanās veidiem, ko piedāvā onkoloģiskajiem slimniekiem. Šis terapijas veids spēj paildzināt cilvēka dzīvi un dažkārt arī pilnībā izārstēt no vēža, taču ideja šādam ārstēšanās veidam parādījās ļoti neparastā veidā.

1943. gadā ASV prezidents Rūzvelts solīja Vācijai atriebties ar to pašu, ja nacisti izmantos karā ķīmiskos ieročus. Tādēļ ASV nosūtīja kuģi uz Bari ostu Itālijā, kura sastāvā bija 2000 bumbu, kas katra saturēja 45 kilogramus sinepju gāzes jeb iprīta. Bari bija būtisks sabiedroto spēku piegādes punkts, tādēļ bija gaidām, ka nacisti varētu uzbrukt šai ostai. Tā tas arī notika un tā paša gada 2. decembrī kuģis ar 2000 ķīmisko ieroču bumbām tika uzspridzināts.

200 tonnas sinepju gāzes izplūda jūrā, bet izdzīvojušie centās tikt krastā, peldot burtiski cauri šai toksiskajai vielai. Kad izdzīvojušos nogādāja slimnīcā, viņus sākumā nenoģērba, jo uzskatīja, ka apģērbs ir vienkārši piesūcies ar kādu degvielu. Kopumā 682 cilvēki tika ievainoti, bet 69 gāja bojā pirmajā nedēļā pēc uzbrukuma. Ironiskā kārtā šīs bija vienīgās nāves, kuras izraisīja sabiedroto spēku ķīmiskie ieroči.

Ķīmisko ieroču speciālists Stjuarts Francis Aleksandrs tika nosūtīts uz negadījuma vietu, lai izmeklētu notikušā apstākļus. Viņš veica vairākas autopsijas katastrofā mirušajiem ķermeņiem un atklāja divas būtiskas lietas – mirušajiem bija būtiski samazinājies limfocītu jeb balto asinsķermenīšu skaits. Tāpat bija samazinājies mieloīdo šūnu skaits. Šo šūnu abnormāla augšana var kļūt var iemeslu tam, ka rodas mieloīdā leikēmija, kas ir smaga onkoloģiska saslimšana. Tajā brīdī Aleksandrs aizdomājās par to, ka šo efektu varētu izmantot medicīnā.

Tika veikti klīniskie pētījumi ar cilvēkiem, kas slimo ar limfomu (onkoloģiska saslimšana, kurai raksturīga strauja balto asinsķermenīšu skaita augšana). Kad šos pacientus ārstēja ar nedaudz izmainītu sinepju gāzes paveidu, atklājās, ka balto asinsķermenīšu skaits ātri samazinās. Pēc trešā ārstēšanās kursa vēža šūnas izstrādāja rezistenci pret ķīmisko vielu un vēzis turpināja izplatīties. Taču neskatoties uz to, pētījumi turpinājās ar citām vielām un galu galā izauga vesela ķīmijterapijas nozare, kas nodarbojas ar onkoloģisko saslimšanu ārstēšanu.

148652682

27. septembris, 2014 | 2631 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.