array(0) { }

Kādēļ dažiem cilvēkiem uz sejas veidojas vasaras raibumi?

Ja tev uz sejas ir daudz vasaras raibumu, tad noteikti esi savā dzīvē to dēļ saskāries gan ar nepatīkamiem, gan patīkamiem brīžiem, kad cilvēki tev pat izsaka komplimentus, cik labi tie izskatās. Lai gan cilvēki ar lielu daudzumu vasaras raibumu uz sejas ir visai reti sastopami, tomēr daudziem cilvēkiem uz sejas ir vērojams neliels daudzums šo mazo plankumiņu. Kāpēc tie rodas un kas tos rada?

Vasaras raibumi ir ādas reģioni, kuros šūnas satur palielinātu melanīna daudzumu. Melanīns ir proteīns, kas piešķir brūngano nokrāsu tavām acīm, matiem un ādai. Melanīns ādā veidojas speciālās šūnās, kuras sauc par melanocītiem. Melanocīti sāk ražot daudz vairāk melanīna, kad saskaras ar ultravioleto starojumu. Tādēļ vasarā pēc sauļošanās āda iegūst brūnganu nokrāsu – melanocīti ir saražojuši papildus melanīnu, kura uzdevums patiesībā ir pasargāt cilvēku no kaitīgā UV starojuma.

Cilvēkiem, kuriem nav vasaras raibumu, melanīns ādā veidojas vienmērīgi visās vietās, bet cilvēkiem ar vasaras raibumiem veidojas mazi ādas pleķīši, kuros melanīna daudzums tiek sintezēts pastiprināti. To var labi novērot vasaras un ziemas mēnešos, kad vasaras raibumu skaits un krāsas intensitāte mainās. Ziemā tie var pat pavisam pazust, ja sejas āda netiek pakļauta saules gaismai. Tāpat arī maziem bērniem un zīdaiņiem vasaras raibumus nav iespējams ieraudzīt, kamēr to sejas āda nav pakļauta saules UV starojumam.

Kādēļ dažiem cilvēkiem veidojas šādi mazi ādas pleķīši uz sejas, kuros pastiprināti tiek sintezēts melanīns, nav skaidri zināms. Viena no vadošajām teorijām saista vasaras raibumu veidošanos ar kādu specifisku gēnu ar nosaukumu MC1R, kas atbild par specifiska proteīna sintēzi, kas savukārt iesatistās melanīna veidošanā.

Būtībā no MC1R darbības ir atkarīgs, kāda tipa pigmentācija tev veidosies ādā – tumši brūna (kuru rada tā saucamais eumelanīns), vai sarkanīgi dzeltena (kuru veido feomelanīns). Ja MC1R gēns darbosies kā nākas, tad ādā pārsvarā veidosies eumelanīns, kas piešķirs tai tumši brūnu nokrāsu. Taču, ja šajā gēnā ir novērojams defekts, tad ādā vairāk tiks sintezēts feomelanīns, kā rezultātā ir lielāka iespējamība iegūt gaišāku ādu, blondus vai rudus matus un vasaras raibumus.

Taču, kādēļ šie feomelanīna pleķīši pastiprināti veidojas uz sejas, nav skaidri zināms. Tā ir vēl viena neatrisināta dabas mīkla, kas dažiem cilvēkiem piešķir īpašu šarmu.

b1IMz

13. aprīlis, 2016 | 4643 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Edgars
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.