array(0) { }

Neparasti cilvēka refleksi (1.daļa)

Pēcčurāšanas saraušanās sindroms

refleksi_1

Pēcčurāšanas saraušanās sindroms

Jeb čuru drebuļi ir cilvēkiem novērots fenomens, kura laikā tas jūt lejupejošas trīsas pa muguru, kad čurā. Tas var izraisīt pat nelielu raustīšanos un drebuļus. Muskuļu raustīšanās ir normāla parādība iemiegot, bet čuru trīsas ir mīklains fenomens un vēl nav pilnībā izskaidrots. Nav vienota uzskata par to, kāpēc tās rodas, taču to ir sajutuši vīrieši visā pasaulē un neliels skaits sieviešu. Daži domā, kas šis fenomens ir saistīts ar asinsspiediena pazemināšanos urinēšanas laikā. Citi domā, ka tas ir saistīts ar parasimpātiskās nervu sistēmas aktivitāti. Komiķis Džordžs Kārlins jokojis, ka “čuru trīsas radās aizvēsturiskos laikos, kad vīrietis vēl nebija iemācījies nokratīt.”

Cietumnieka kamera

Par šo fenomenu ir stāstījuši cilvēki, kas ilgu laiku pavadījuši slēgtā un tumšā telpā, piemēram, cietumnieki. Tāpat to ir izjutuši tālbraucēji, piloti un astronauti. Pilnīgi tumšā telpā sāk plaiksnīt īsts gaismas un lāzeru šovs, kas laistās visādās krāsās. Dažkārt tās pieņem pat cilvēkveidīgas formas. Pētnieki domā, ka tas ir fosfēnā efekta (diemžēl neatradu šim vārdam latviskojumu – “phosphenes” un psihiloģiskā sloga kombinācijas rezultāts. Fosfēnais efekts raksturo spēju redzēt gaismu un uzplaiksnījumus, bez īsta gaismas kairinājuma, piemēram, ar aizvērtām acīm. Ir leģenda, ka antīkās Grieķijas laikos Pitagors mēdza apmeklēt tumšas alas, lai saņemtu dažādas vīzijas un gudrību, kas arī noteikti pieder pie cietumnieka kameras efekta. 70. gados pat domāja, ka tas ir saistīts ar spoku parādīšanos.

Knismesis un Gargalesis (labāk atstāšu nelatviskotus variantus)

Šos terminus izdomāja 1897. gadā psihologi Stenlijs un Artūrs Holli, lai aprakstītu divu veidu kutināšanas sajūtas. Knismesis ir viegla kutēšanas, kas cilvēkos neizraisa smieklus. Bieži vien tā raksturojas ar viegli niezošu sajūtu. To var izraisīt viegli pieskārieni un vāji elektriski triecieni. Tā pat šo sajūtu var izraisīt insektu kodumi. Gargalesis raksturojas er spēcīgāku stimulāciju uz jūtīgām ķermeņa zonām. Bieži vien to izjūt spēcīgi kutinot otram pēdas vai paduses un šī laikā cilvēks smejas. Bija laiki, kad to izmantoja kā spīdzināšans veidu. Dīvainākais ir tas, ka cilvēks pats sev var izraisīt tikai Knismesis, bet ne Gargalesis – vari kutināt sev pēdas cik vien stipri gribi, bet smieklus tas tev neizraisīs. Kādēļ cilvēks sevi nevar nokutināt līdz smiekliem nav zināms.

28. jūlijs, 2014 | 2311 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.