array(0) { }

Neparasti cilvēka refleksi (3.daļa)

Emocionālais lipīgums

refleksi_3

Emocionālais lipīgums

Tā ir cilvēku tendence izjust citu cilvēku emocijas. Psiholoģijā to saistā ar kādu citu efektu, kura laikā cilvēki pieņem citu cilvēku uzskatus, ja tie ir ļoti populāri. Piemēram, jo vairāk cilvēku domās, ka kāda partija ir laba, jo vēl vairāk cilvēku bez liekas domāšanas tam ticēs. Emocionālais lipīgums bieži ir novērojams bērniem. Redzot, ka vecāki ir noskumuši, bērns reaģes ar to pašu un sāks raudāt. Emocionālais lipīgums pārklāj teju visas cilvēka emocijas. Domājams, ka garastāvokļa nodošana no viena cilvēka otram ir iedzimts process. Šo efektu bieži vien izmanto dažādas reliģiskas iestādes, valstu diktatori un televīzija. Emocionālais lipīgums ir neapzināts, to var izraisīt dažādi šķietami nesvarīgi un bezvārdu kairinātāji, tādēļ tas ir spēcīgs ierocis, ja zina kā to izmantot.

Žāvāšanās

Tas ir dabisks cilvēka reflekss, kas raksturojas ar lielu gaisa daudzumu ieelpošanu un izelpošanu. To bieži saista ar nogurumu, stresu un garlaikotību. Tas ir dīvains fenomens, kas turklāt ir arī lipīgs, jo redzot vai pat iedomājoties, ka kāds žāvājas, tas pārņem arī tevi. Daudzas teorijas ir mēģinājušas atrast žāvāšanās fenomenam izskaidrojumu, bet bez vienota rezultāta. Daži pētījumi rāda, ka tas notiek, lai paaugstinātu skābekļa daudzumu asinīs, bet citi parādā, ka notiek tieši pretējais – skābekļa daudzums asinīs krīt. Vēl kāda teorija pagalvo, ka tas palīdz mums kontrolēt temperatūru smadzenēs. Taču, kādēļ tās ir lipīgas, nav zināms.

Vestibulāri-okulārais reflekss (VOR)

Šis reflekss atbild par to, lai kustēšanās laikā tu spētu palikt nofokusējies uz kādu vizuālu kairinātāju. Tas stabilizē attēla fokusu uz tavas acs tīklenes. Reflekss realizējas rāvienveidīgām acs kustībām, kas vērstas pretēji galvas kustībām. Piemēram, kad tava galva kustas pa labi, acis rāvienveidīgi atpaliek un kustas pa kreisi. VOR reflekss ir svarīgs, jo cilvēks nepārtraukti veic nelielas galvas kustības. Cilvēki, kam šis reflekss ir traucēts bieži vien pat nespēj lasīt, jo nelielās galvas kustības izplūdina attēlu. VOR darbojas arī tumsā, kā arī tad, kad acis ir aizvērtas. Tas ir viens no ātrākajiem refleksiem cilvēka ķermenī – acs kustība notiek 10 milisekundes pēc galvas kustības. Mūsdienās ārsti var pārbaidīt VOR ielaižot auksu vai siltu ūdeni ausīs – tas momentāli izraisa efektu bez galvas kustināšanas.

Pagarinātais zīdītāju niršanas reflekss

Tas novērojamas zīdītājiem, kas dzīvo ūdenī, un arī cilvēkiem. Specifisks šī refleksa izraisītājs ir auksts ūdens, kas saskaras ar seju. Ūdens, kas ir siltāks par 21 grādu pēc Celsija, neizraisa šo efektu, tāpat vēsa ūdens pieskārieni citām ķermeņa daļām ne. Kad auksts ūdens saskaras ar seju, tad automātiski ieslēdzas reflekss, kas atbild par maksimālu skābekļa aizturēšanu organsimā un minimālu tā izmantošanu. Sirdsdarbība palēninās, asinsrite ekstremitātēs samazinās, smadzeņu darbība klūst lēnāka. Lielos ūdens dziļumos organisms tīšam atļauj ieplūst ūdenim plaušās, lai lielais spiediens tās un pārējos orgānus nesaspiestu. Šis reflekss bieži vien ir glābis cilvēkiem dzīvības, kas slīkuši. Tā dēļ cilvēks var izdzīvot ilgāk bez skābekļa aukstā ūdenī, nekā siltā. Tāpat bērniem šis reflekss darbojas daudz spēcīgāk nekā pieaugušajiem. Nav zināms kā izveidojies šis reflekss. Ir pat teorija, ka šis reflekss pierāda cilvēka evolucionēšanu no būtnēm, kas piemērojušās dzīvei zem ūdens, piemēram, delfīni un roņi.

30. jūlijs, 2014 | 2693 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.