array(0) { }

Zirnekļi, kas nogalina un ēd zivis

Zivs dzīve nav viegla. Var nepaspēt pat sakustēties, kad nāve ierodas lāču, ērgļu, lielāku zivju vai pat nelielu zirnekļveidīgo radījumu izskatā. Izrādās, ka zirnekļi pārtiek no zivīm daudz biežāk nekā iepriekš tika domāts. Jauna pētījuma rezultāti parāda, ka zirnekļi, kas medī zivis, ir sastopami visos kontinentos, izņemot Antarktīdu.
1

Dolomedes facetus notvēra šo zivi dārza dīķī netālu no Brisbenas, Austrālijā. Autors: Peter Liley

 

Šie konkrētie zirnekļi, izņemot pēdējo, iekļaujas piecās no lielākajām zirnekļu dzimtām, un noteikti daudziem izraisīs bailes. Tātad šie iespaidīgie zirnekļi ir:

1.Pisauridae

Zirnekļu sugas, kas pieder šai dzimtai, līdz šim ir visvairāk pielāgojušās zivju medīšanai, un vairāk nekā 80 procentos gadījumu, kad zirneklis pārtiek no zivīm, ir iesaistīti tieši šīs zirnekļu dzimtas pārstāvji. Šie barību meklējošie zirnekļi tīklus gandrīz vispār neizmanto un dod priekšroku peldēšanai, niršanai un pat staigāšanai pa ūdens virsmu, lai notvertu nelielas zivis vai kukaiņus.

spider, dolomedes sp, catching fish

Ievērojamākie plēsēji šajā dzimtā pieder pie Dolomedes ģints, kas pazīstami kā zvejas zirnekļi vai plostu zirnekļi. Kāds ziņojums vēsta, ka viens no Dolomedes ģints zirnekļiem, kas mājas atrada blakus zivju tvertnēm Steinhartas akvārijā, Sanfrancisko, nogalināja un apēda vairākas zivis tikai dažu dienu laikā.

Dolomedes ģints zirnekļi tika manīti arī Oklahomas zivju audzēšanas dīķī, kur tie nodarbojās ar “izšķērdīgu nogalināšanu”, nogalinot zivis pat tad, kad tie bija paēduši.

2.Ctenidae

Divas šīs zirnekļu dzimtas sugas (kas pieder pie Ancylometes ģints) ir salīdzinoši liela izmēra nirēji un nakts mednieki. Tie spēj ienirt zem ūdens no 20 minūtēm līdz pat stundai un izmanto gaisa burbulīšus, kas iesprostoti zem matiņiem pie to lapveida plaušām.

Kad tie ir ieniruši, tie noķer zivis, injicējot tām nāvējošu indi, un mielojas ar tām virs ūdens virsmas. Lielākie šīs ģints zirnekļi var būt pat 18 centimetrus lieli, tāpēc vardes, kurkuļi un ķirzakas arī bieži vien kļūst par medījumiem.

3

 Ancylometes ģints zirneklis notvēra šo zivi kādā dabas rezervātā, Ekvatorā.

3.Lycosidae

Pie šīs dzimtas zirnekļiem pieder dīķu vilka zirneklis, kas peld rīsu laukos un purvos Āzijā. Tas ir viens no mazākajiem zirnekļiem, kas medī zivis savvaļā. Tie ir tikai aptuveni vienu centimetru lieli. Šis nelielais zirneklis ir vairākas reizes pierādījis savas spējas arī laboratorijas apstākļos.

4.Trechaleidae

Šī zirnekļu dzimta ir „melnā avs” starp zvejas zirnekļiem – tā nav tik ļoti pielāgojusies kā citas zirnekļu dzimtas. Tie nespēj ķert savu medījumu ūdenī, un tie nespēj nirt. Tā vietā, tie nostājas ar pakaļkājām uz akmens vai kāda auga un priekškājas ievieto ūdenī.

Bet tiem ar šo slinko pieeju izdodas sevi nodrošināt, barojoties ar daudzveidīgu medījumu, tostarp kukaiņiem, garnelēm, zivīm un vardēm.

4

Trechalea ģints Zirneklis ēd zivi Kolumbijā. Kredīts Solimary Garcia Hernandez, Universidade de Sao Paulo

5.Liocranidae

Šajā zirnekļu dzimtā zivju ķeršana tiek novērota visretāk. Tie galvenokārt dzīvo uz sauszemes un ir mazāk nekā centimetru lieli. Tomēr pētnieki Francijā novēroja zirnekli, kas notvēra foreli, kas bija 2,8 reizes lielāka par to.

Pētnieki apgalvo, ka tā bija vienīgā reize, kad kāds šīs zirnekļu ģimenes īpatnis ir medījis zivi, tāpēc tas varētu būt unikāls gadījums.

Ūdenszirneklis (Argyroneta aquatica)

Lai gan šis zirneklis neietilpst iepriekš minētajās zirnekļu dzimtās, tas, iespējams, ir visplašāk pazīstamais no zivju ķērāju zirnekļiem, tā ir arī vienīgā zināmā zirnekļu suga, kas pastāvīgi dzīvo zem ūdens.

Šis zirneklis izveido zvana formas tīklus zem ūdens, starp ūdens augiem. Kad šie zirnekļi kļūst izsalkuši, tie medī nelielas zivis, injicējot tām spēcīgu indi, kas zivis uzreiz nogalina.

5

Pētnieki apgalvo, ka pavisam ir vismaz astoņas zināmas zirnekļu dzimtas, kas pārtiek no zivīm. Un daudz kas vēl ir palicis neizpētīts – mēs joprojām nezinām, cik ļoti zirnekļi ir atkarīgi no zivju medniecības, lai izdzīvotu, vai arī cik lielu ietekmi šie zirnekļi rada uz barības ķēdi ūdenstilpnēs.

25. februāris, 2016 | 4227 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.