array(0) { }

3D printerī tiek printēti aknu gabaliņi

Ir pienākuši tādi laiki, ka cilvēks var nopirkt pats savu nelielu 3D printerī radītu aknas gabaliņu.

Ir pienākuši tādi laiki, ka cilvēks var nopirkt pats savu nelielu 3D printerī radītu aknas gabaliņu.

Pirms gada kompānija Organovo sāka izstrādāt metodi, lai, izmantojot bioloģiskos 3D printerus, būtu iespējams izprintēt dzīvotspējīgas aknas. Tagad, kad pagājis ir gads, kompānija spēj izprintēt dažus milimetrus lielus sešstūrainas formas aknu gabaliņus – ideālus, lai farmaceitiskās kompānijas uz tiem spētu pārbaudīt jaunus medikamentus.

Jau sākotnēji ideja bija radīt aknu gabaliņus, uz kuriem kompānijas spētu droši un nekaitīgi pārbaudīt savus medikamentus. Tikmēr Organovo strādā arī pie projektiem, lai būtu iespējams radīt pilnīgus orgānus, ko ārsti varētu transplantēt cilvēkiem. Sākotnējais mērķis gan būtu radīt savdabīgus oekšējo orgānu “ielāpus”, kuri spētu izpildīt vismaz 10% no oriģinālā orgāna funkcijām – tas būtu būtisks ieguvums pacientiem. Šobrīd šādi orgānu ielāpi tiek testēti uz dzīvniekiem. Pēc kompānijas pētnieku domām -pilnībā funkcionējošus orgānus būs iespējams izprintēt jau pāris tuvākajās desmitgadēs.

Organovo kompānija apstājās pie šādu nelielu aknu gabaliņu ražošanas ar ļoti būtisku mērķi. Aknas ir cilvēka ķermeņa galvenais orgāns, kas veic dažādu vielu detoksikāciju jeb padara tās nekaitīgas, tādēļ katras farmaceitiskās kompānijas viens no galvenajiem mērķiem ir noskaidrot savu medikamentu ietekmi uz šo orgānu. Parasti medikamentu ietekme uz aknām tiek pārbaudīta izmantojot žurkas vai plānu aknu šūnu kārtiņu, kas tiek izaudzēta Petri platītē. Taču šādas pārbaudes neatspoguļo reālos procesus, kas norit cilvēka organismā, un bieži vien medikaments ilgtermiņā tomēr nodara kaitējumu cilvēka aknām.

Izprintētie aknu gabaliņi spēj daudz reālistiskāk atspoguļot vielmaiņu aknās. Ar 3D printera palīdzību ir iespējams uzbūvēt vairākus šūnu slāņus, tādējādi modelējot cilvēka aknu morfoloģiju. Šādā veidā izkārtotas šūnas spēj nodzīvot līdz pat 42 dienām, kamēr Petri platītēs audzētās šūnas gāja bojā jau pēc 48 stundām.

24_well_liver_tissues

20. novembris, 2014 | 2183 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.