array(0) { }

Ādas šūnas pārvērš par aknu šūnām

Zinātnieki no Gladstounas Institūta, kas atrodas Kalifornijas Universitātē ir spējuši pārvērst cilvēka ādas šūnas par pilnvērtīgi funkcionējošām aknu šūnām jeb hepatocītiem.

Zinātnieki no Gladstounas Institūta, kas atrodas Kalifornijas Universitātē ir spējuši pārvērst cilvēka ādas šūnas par pilnvērtīgi funkcionējošām aknu šūnām jeb hepatocītiem.

Šīs jaunizveidotās šūnas spēj pēc tam pastāvīgi dalīties ne tikai laboratorijas apstākļos, bet arī, kad tikušas ievadītas dzīvniekiem. Tas nozīmē, ka ir sperts būtisks solis uz priekšu, lai jau netālā nākotnē varētu izārstēt tādas slimības kā aknu mazspēja.

Līdz šim pētniekiem bija izdevies no ādas šūnām izveidot šūnas, kas ir tikai līdzīgas, piemēram, sirds kardiomiocītiem vai aizkuņģa dziedzera šūnām. Nekādi nebija iespējams panākt to, lai šīs šūnas izaug par pilnībā funkcionējošām, kādas ir sastopamas attiecīgajā orgānā. Turklāt iepriekšējos pētījumos bija grūtības ar šādu aknu šūnu dzīvotspēju, kad tās ievadīja dzīvā organismā. Tomēr vienā no pēdējiem pētījumiem, kuru publicēja žurnālā Nature, zinātniekiem izdevās panākt pilnībā jaunu šūnu attīstības līmeni.

Agrākajos pētījumos tika mēģināts ādas šūnas pārprogrammēt par pluripotentām šūnām (šūnas, kuras pie noteiktiem apstākļiem spētu attīstīties par jebkurām citām organisma šūnām), lai tālāk no tām izaudzētu aknu šūnas. Tomēr šādā veidā neizdevās panākt pilnīgu šūnu transformāciju. Tādēļ tā vietā, lai ādas šūnas pārvērstu par pluripotentām šūnām, pētnieki nolēma tās izveidot par šūnām, kas atrodas kaut kur pa vidu abām fāzēm.

Pielietojot īpašu gēnu un ķīmisko komponentu “kokteli” ir izdevies ādas šūnas pārvērst par šūnām, kas atgādina endodermu. Endoderma ir embrionālās attīstības fāzē izveidojies šūnu slānis, no kura attīstās gandrīz visi cilvēka galvenie iekšējie orgāni. Saskaņā ar pētījumu, tālāk no šādām šūnām bijis jau daudz vieglāk iegūt īstas aknu šūnas.

Lai pārbaudītu, cik labi šīs jaunās aknu šūnas spēj funkcionēt dzīvā organismā, pētnieki tās ievadīja žurkām, kurām tika simulēta aknu mazspēja. Deviņus mēnešus pēc transplantācijas tika novērots to proteīnu jeb olbaltumvielu līmeņa pieaugums, kas sintezējas aknās, un tas nozīmēja, ka jaunās aknu šūnas ir sākušas pašas dalīties un izārstējušas žurkas no simulētās aknu mazspējas.

Lai gan vēl ir tāls ceļš ejams līdz šādas šūnas varēs transplantēt cilvēkam, tomēr ir skaidrs, ka to izdarīt ir iespējams un ka nākotnē šādi ārstēšanās veidi būs nevis zinātniskā fantastika, bet gan realitāte.

liver

4. oktobris, 2014 | 2412 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.