array(0) { }

Biobaterijas, kas ražo elektrību no sviedriem.

Amerikāņu inženieriem izdevies izstrādāt elektronisku plāksteri, kas spēj ražot elektroenerģiju 70 mikrovatu lielumā no sviedriem, kas izdalās uz ādas.

Amerikāņu inženieriem izdevies izstrādāt elektronisku plāksteri, kas spēj ražot elektroenerģiju 70 mikrovatu lielumā no sviedriem, kas izdalās uz ādas.

Intensīvu fizisko treniņu laikā cilvēka ķermenī aktivizējas glikolīzes proces, kā rezultāta rodas enerģija, ko izmanto muskuļi, un laktāts jeb pienskābe, kas ir glikolīzes blakusprodukts.Daudzi sportisti seko pienskābes līmenim asinīs, jo tas sniedz priekšstatu par treniņu efektivitāti. Grupa pētnieku no Kalifornijas Universitātes izstrādāja metodi, kas ļauj ātri un vienkārši noteikt pienskābes līmeni. Viņi izveidoja nelielu sensoru, kuru var piestiprināt pie ādas. Sensors satur fermentus, kas spēj reaģēt ar pienskābi, kura izdalās ar sviedru palīdzību. Tas notiek fermentam “izraujot” elektronus no pienksābes molekulas, tādējādi radot elektrisko signālu.

Veiksmīgi notestējot sensoru, pētnieki nolēma iet vēl tālāk un pārbaudīja, vai šis sensors var darboties kā savdabīga biobaterija, kas spētu ražot elektroenerģiju tieši no pienskābes. Pārbaudot ierīci uz 15 brīvprātīgajiem, tika noskaidrots, ka patiešām ir iespējams iegūt elektroenerģiju no šāda darbības principa. Izrādījās, ka visvairāk elektroenerģijas izdodas iegūt no cilvēkiem, kas ar sportu nodarbojas jau ilgu laiku. Šobrīd ar šādu metodi ir iespējams iegūt 70 mikrovatus elektroenerģijas no 1 kvadrātcentimetra ādas. Šādas biobaterijas, kas darbojas arī kā pienskābes līmeņa noteicēji, netālā nākotnē būs ikdiena sportistu dzīvē – uzskata Kalifornijas universitātes pētnieki.

1

14. augusts, 2014 | 2091 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.