array(0) { }

Cik slidena patiesībā ir banānu miza?

Ikviens būs redzējis animācijas filmās situāciju, kad viens no varoņiem paslīd uz banānu mizas. Taču, cik daudz patiesības ir šajā jokā un cik patiesībā ir slidena banānu miza?

Ikviens būs redzējis animācijas filmās situāciju, kad viens no varoņiem paslīd uz banānu mizas. Taču, cik daudz patiesības ir šajā jokā un cik patiesībā ir slidena banānu miza?

Gandrīz neviens nav interesējies par šo jautājumu, jo šķiet pašsaprotami, ka banānu miza ir slidena un ja uz to uzkāpsi, tad visticamāk paslīdēsi. Tomēr Kijoši Mabuči ar saviem kolēģiem no Kitasato Universitātes Japānā nebija apmierināti ar to un nolēma šo mītu iztirzāt zinātniskā veidā. Viņi nolēma noskaidrot, cik slidena patiesībā ir banānu miza?

Par šo pētījumi viņi šī gada 18. septembrī Harvarda Universitātē saņēma IgNobela prēmiju fizikā. IgNobela prēmijas piešķir neparastiem un bieži vien smieklīgiem pētījumiem zinātnes, tehnoloģijas, inženierijas un matemātikas jomās. Cilvēki visbiežāk pasmejas par šiem pētījumiem un pat nosoda, jo uzskata, ka tā ir nelietderīga naudas izšķērdēšana, taču aiz jebkura no pētījumiem stāv nopietna zinātniskā bāze un mīklas, kuru atrisināšana spētu veicināt progresu citās zinātnes nozarēs.

Lai noskaidrotu, cik slidena ir banānu miza, Mabuchi izmantoja 12 veikalā nopērkamus banānus. Banānu miza ar iekšējo virsmu tika novietota uz linoleja un pētnieki uzkāpa uz pieciem dažādiem mizas punktiem, kopumā veicot 60 mērījumus. Linolejs savukārt atradās uz ierīces, kas reģistrē pielikto spēku, svaru un spiedienu uz objekta. Maigi uzkāpjot uz mizas, dalībnieki viegli pastūma to uz priekšu. Izmērot pieliktos horizontālos un vertikālos spēkus, izdevās izskaitļot berzes koeficientu starp banānu mizu un linoleju.

Izrādījās, ka banānu miza patiešām ir ļoti slidena. Vidējais berzes koeficients uz linoleja bija 0,066, bet uz dēļu grīdas nedaudz augstāks (0,083). Banānu mizas berzes koeficients tikai nedaudz atpaliek no tādām slidenām virsmām kā teflons (0,04) un ledus (0,05). Salīdzinājumam – gumijas slīdēšanas pa betona virsmu berzes koeficients ir 1,02.

Taču kādēļ banānu miza ir tik slidena? Lai to noskaidrotu nācās banānu mizu likt zem mikroskopa. Kad banāns tiek nomizots uz tā mizas iekšējās virsmas izdalās gēlam līdzīga viela, kas ir ļoti slidena. Mabuči, kas ir biomehāniķis, nebija gluži ieinteresēts noskaidrot tikai banānu mizas noslēpumus. Viņš nolēmis turpināt pētījumus, lai noskaidrotu kā slidenais gēls uz banānu mizas varētu palīdzēt mākslīgo locītavu radīšanai, jo katrā locītavā atrodas šķidrums, kas mazina berzi starp divām skrimšļu virsmām. Berzes koeficients locītavās ir ļoti līdzīgs banānu mizas berzes koeficientam.

Nākamreiz, kad filmās redzēsi kādu paslīdam uz banānu mizas, atceries, ka tā nav tikai komēdija, bet gan vesela zinātne.

bb_banana_feat_free

20. septembris, 2014 | 2416 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.