array(0) { }

Kā košļājamās gumijas atbrīvo no nepatīkami smakojošas elpas?

Stāvot pie veikala kases, mūsu acīm paveras liels daudzums dažādu košļājamo gumiju un praktiski visas no tām ir paredzētas, lai atsvaidzinātu mūsu elpu. Taču kā košļājamās gumijas to paveic un kas vispār rada nepatīkamu smaku no mutes?

Stāvot pie veikala kases, mūsu acīm paveras liels daudzums dažādu košļājamo gumiju un praktiski visas no tām ir paredzētas, lai atsvaidzinātu mūsu elpu. Taču kā košļājamās gumijas to paveic un kas vispār rada nepatīkamu smaku no mutes?

Nelaba smaka no mutes pamatā rodas no trim dažādiem reģioniem – deguna, mutes un kuņģa. Slikta elpa jeb halitoze var būt nopietnu saslimšanu (deguna sīnusu infekcija, gastroezofageālā refluksa slimība) simptoms, taču ikdienā tās biežākais avots tomēr ir mute. Mums visiem mutē atrodas milzīgs skaits dažādu baktēriju. Pat uz neliela gabaliņa zobu aplikuma to ir miljardiem.

Parasti tā saucamās labās un sliktās mutes baktērijas atrodas līdzsvarā un rada nesmakojošu ekosistēmu mūsu mutēs. Nelaba smaka parādās, kad par daudz savairojas anaerobās baktērijas. Šīs baktērijas pastiprināti sāk vairoties vietās, kur ir zems skābekļa līmenis. Tipiska vieta mūsu mutēs, kur anaerobās baktērijas dzīvo, ir mēles mugurpuse un mēles sakne, kur tās pārklāj ēdiena atliekas, mirušas šūnas un gļotas. Otra vieta, kur savairojas anaerobās baktērijas, ir zobu aplikums. Lieki teikt, ka zobu un mutes dobuma netīrīšanas gadījumā šīs baktērijas vairojas pastiprināti un to vielmaiņas galaprodukti rada nelabu smaku. Tās savairojas arī saslimšanu gadījumos, kad samazinās imūnsistēmas aktivitāte.

Košļājmās gumijas mazina nepatīkamās smakas intensitāti gan ar savu spēcīgo aromātu, gan citu paņēmienu. Košļājot gumiju pastiprinās siekalu izdale. Siekalās esošās vielas nogalina baktērijas kā arī burtiski aizskalo prom to radītos vielmaiņas galaproduktus. Kādā pētījumā tika pierādīts, ka šādā veidā var atbrīvoties pat līdz 70% no baktēriju vielmaiņas galaproduktiem. Arī košļājamo gumiju sastāvā esošās ēteriskās eļļas no piparmētrām spēj burtiski iznīcināt mutē esošās baktērijas. Grūtākais uzdevums mūsdienās gan ir atrast košļājamās gumijas ar dabiskām augu eļļām. Noskaidrots arī, ka melnās tējas sastāvā esošās vielas spēj palēnināt baktēriju vielmaiņu un tādējādi arī samazināt to radītu smaku.

Prāta Darbnīca gan atgādina, ka labākais veids kā atbrīvoties ne slikti smakojošas mutes ir regulāra mutes dobuma higiēna.

MInt

31. augusts, 2014 | 1951 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.