array(0) { }

Kādēļ mums rādās sapņi?

Cilvēka smadzenes slēpj sevī daudz neatrisinātu mīklu. Zinātnieki veic pētījumus miega un sapņu jomā jau vairākas desmitgades, taču tā arī nav gūta viennozīmīga atbilde uz to, kāda ir sapņu funkcija.

Cilvēka smadzenes slēpj sevī daudz neatrisinātu mīklu. Zinātnieki veic pētījumus miega un sapņu jomā jau vairākas desmitgades, taču tā arī nav gūta viennozīmīga atbilde uz to, kāda ir sapņu funkcija. Ir zināms, ka eksistē miega cikls un sapņus vislabāk var atcerēties REM fāzes laikā, taču neskatoties uz to dažus sapņus mēs atceramies salīdzinoši viegli, bet citi izgaist bez pēdām. Kādēļ tā?

Nav skaidri zināms, vai sapņiem ir fizioloģiska, bioloģiska vai arī psiholoģiska funkcija. Tomēr dažādu pētījumu rezultāti ļāvuši izvirzīt teorijas par to, kādēļ cilvēks sapņo. Viena no tām apgalvo, ka sapņi darbojas roku rokā ar miegu, lai sakārtotu un sistematizētu dienas laikā iegūto informāciju. Dienas laikā smadzenēs nonāk miljoniem dažādu ienākošo signālu. Daži no šiem signāliem ir maznozīmīgi, piemēram, garām braucošās mašīnas krāsa. Citi signāli var būt daudz nozīmīgāki, piemēram, gaidāmās prezentācijas sagatavošana. Daži pētnieki uzskata, ka sapņiem ir loma šo signālu sistematizēšanā pa prioritātes plauktiņiem.

Eksistē vairāki pētījumi, kuri paskaidro to kā sapņi ietekmē atmiņu. Pētījumi skaidri parāda, ka, jo vairāk jaunas ienākošās informācijas dienas laikā, jo vairāk cilvēks sapņos. Kāda pētījuma dalībniekiem vajadzēja dienas laikā apmeklēt valodu apmācības kursus. Šie cilvēki naktī izrādīja lielāku sapņu aktivitāti nekā kontrolgrupas dalībnieki, kuru diena nebija tik piesātināta. Tādējādi ideja par to, ka sapņos informācija no īstermiņa atmiņas nonāk ilgtermiņa atmiņā, ir ieguvusi kaut kādu apstiprinājumu.

Cita teorija sapņus saista ar to, ka tie atspoguļo cilvēka emocijas. Dienas laikā cilvēks bieži vien ir koncentrējies uz noteiktu uzdevumu un nereti emocijas paliek fonā. Enerģija, kas ir ieguldīta emociju ģenerēšanā var tikt uzglabāta un izpausties sapņos, kur koncentrēšanās ir pilnīgi zudusi un vaļa tiek dota dažādiem nekontrolējamiem un neapzinātiem procesiem.

Eksistē arī kāda intriģējoša teorija, kas apgalvo, ka sapņiem nav nekādas noteiktas jēgas vai funkcijas un tie ir tikai smadzeņu darbības blakusprodukti. Miega fāzes aktīvākā fāze ir tieši REM, kad notiek intensīvākā sapņošana. Daži pētnieki uzskata, ka sapņi ir tikai nenoteiktas ainas un neironu aktivitātes izpausmes, kas rodas smadzenēm pārejot uz daudz mazāk aktīvu stāvokli. Patiesība gan ir tāda, ka, kamēr mēs nespēsim izprast pilnīgu smadzeņu darbību, mēs arī nespēsim atbildēt uz jautājumu, kādēļ sapņojam.

homer_sleeping1

22. oktobris, 2014 | 2231 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.