array(0) { }

Nedaudz iz rotaļlietu vēstures

Bērnu pasaule nav iedomājama bez rotaļāšanās un rotaļlietām, jo tas palīdz attīstīt gan dažādas fiziskās maņas, gan iztēli un kopumā dzīves uztveri. Bērni rotaļājušies ir vienmēr, līdz ar to arī pašu rotaļlietu vēsture ir ļoti sena un aizsākumi meklējami jau akmens laikmetā dažādās no dabas materiāliem izgatavotās cilvēku figūriņās, tā padarot lelles par pašām senākajām rotaļlietām pasaulē.

Senajās ēģiptiešu kapenēs atrastas plakanas koka lelles, kuru mati bija veidoti no malā vai koka pērlītēm.

Jau 600 g.p.ē. tika atrastas arī lelles, kas veidotas no lupatām, koka, kaula un māla. Jau tad dažām no lellēm bija veidoti kustīgi locekļi un maināms apģērbs.

17.gs Holandē parādījās lelles ar kustīgām acīm un dabiskiem cilvēku matiem, savukārt Parīzē šajā laikā parādījās lelles, kas nosacīti prata staigāt. 18.gs Vācijā aizsākās porcelāna leļļu kults. 19.gs beigās Eiropā populārākas par pieaugušo cilvēku atveidotajām lellēm kļuva lelles –bērni. Un tad jau 1959. gadā nāk klajā kulta lelles Bārbijas.

toy_2

Rotaļlietu senā pagātne nāk no daudz un dažādām kultūrām, līdz ar to tās mēdz būt gan ļoti vienkāršas, gan gluži pretēji – izcili sarežģītas. Ja senākā rotaļlieta ir lelle, tad nākošā, kas tai seko daudzās kultūras ir bumba. Jau senajās Ēģiptes kapenēs tika atrastas akmens figūras un akmens bumba, ar kuru pa tām mest.

Savukārt 18.gs.Anglijā tika izgudroti  saliekamie attēli jeb mūsdienās populāro pužļu aizsācēji, kas aizrāva gan lielus, gan mazus, ap šo pašu laiku tikai izgudroti arī līdz mūsdienām tik populārie vaska krītiņi.

Uz rokas maucamās rotaļlietas jeb cimdiņ rotaļlietu aizsākumi meklējami Tokijā, kur tās tika veidotas no zeķēm, kurām pazudis pāris.

Mūsdienu laikmeta viena no vispopulārākajām rotaļlietām ir lācis Tedijs, kurš radies agrīnajā 20.gs. un savu nosaukumu ieguvis par godu ASV prezidentam Teodoram Rūzveltam, kad tas kādās medībās atteicies nošaut sagūstīto lāci. Arī Vācijā neatkarīgi no notikumiem ASV  Margarita Steifa radīja līdzīgus rotaļu lāčus, kuri guva milzu popularitāti Eiropā.

toy_1

Lai arī pasaule strauji attīstās visās jomās, Lego klucīšu popularitāte nav mazinājusies kopš 1932. gadā tos izgudroja dāņu galdnieks Ole Kirks Kristiansens, sākotnēji tie tika gatavoti no koka. 1949. gadā kompānija sāka ražot mūsdienās pazīstamos plastmasas Lego klucīšus.

Mūsdienās bērniem ar vien mazāk ir jāpiepulē sava iztēle, jo rotaļlietu ražotāji piedāvā jau gatavus produktus- multfilmu varoņus pārvērstus mīkstajās mantiņās, auto ar gatavām  sacīkšu trasēm, runājošus mājdzīvnieku aizvietotājus u.taml.

Interesants fakts, ka aptaujā, kurā piedalījās 3452 cilvēki 17% aptaujas dalībnieku atklāja, ka ar viņu bērnības rotaļlietām patlaban spēlējas pašu bērni, kas nozīmē, ka vecāku bērnības iemīļotie varoņi  atbilst arī jaunās paaudzes interesēm. Savukārt 28%  no aptaujātajiem savas bērnības rotaļlietas vēl joprojām glabā kā suvenīrus.

8. marts, 2016 | 5560 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.