array(0) { }

Neparasti cilvēka refleksi (2.daļa)

Nosarkšana

refleksi_2

Nosarkšana

Gan jau visi ir piedzīvojuši šo sajūtu, kad seja paliek sarkana emocionāla stresa vai apkaunojoša gadījuma laikā. Dažās kultūrās to saista ar iemīlēšanos un romantiku. Lai sarkanā seja atgūtu normālu krāsu parasti ir nepieciešamas pāris minūtes. Daudziem tas viss rada spēcīgu diskomfortu noteiktās situācijās un liek justies neērti. Dažādi pētījumi ir parādījuši, ka nosarkšana ir saistīta ar spēcīgu simpatiskās nervu sistēmas aktivitāti. Nosarkšanas laikā tieši simpatiskās nervu sistēmas ietekmē paplašināsies sejas asinsvadi un tajos pastiprināti ieplūdīs asinis. Nav precīzi zināms, kādēļ mēs sarkstam, bet 2010. gada pētījumi liek domāt, ka tas iespējams bija saistīts ar “cīnies vai bēdz” mēhanisma vizuālu apstiprinājumu – ,piemŗam, sarkana seja izskatījās draudīgāka. Sarkanu seju rada ne tikai apkaunojošas situācijas, bet arī, piemēram, alkohols. Organisms alkoholu pārstrādā acetaldehīdā, kas izraisa asinsvadu paplašināšanos. Uzskata, ka acetaldehīds ir atbildīgs arī par paģirām.

Nevarēšanas periods

Cilvēkiem pēc orgasma iestājas atgūšanās brīdis, kad viņi nav spējīgi sasniegt nākamo orgasmu. Lielai daļai vīriešu šajā laikā erekcijas iestāšanās ir bloķēta. Tāpat dzimumloceklis var būt ļoti jūtīgs un pieskaršanās tam var izraisīt pat sāpes. Šie efekti tiek saistīti ar hormoniem oksitocīnu un prolaktīnu. Šāds nevarēšanas periods var ilgt dažas minūtes un pat vairākas dienas. Sievietēm šāds periods parasti nav novērojams, lai gan ir sievietes, kas to izjūt – parasti kādas padsimt minūtes pēc orgasma. Kādēļ? Nav zināms.

Vēsie drebuļi

Tā ir vēsuma un dažkārt pat drebuļu sajūta uz ķermeņa, kas nav saistīta ar temperatūras maiņām, hormonālām pārmaiņām vai kādu slimību. Šīs sajūtas izraisa emocijas. Šādi drebuļi cilvēku var pārņemt klausoties mūziku, skatoties video vai sakot runu. Tas var izraisīt zosādas parādīšanos. Līdzīgas sajūtas rodas spēcīgu baiļu laikā, kad cilvēks izjūt skudriņu rāpošanu pa muguru un vēsumu. Ir cilvēki, kas spēj šādu sajūtu izraisīt paši, neizjūtot bailes. Kāda ir šo drebuļu un vēsuma loma nav zināms.

29. jūlijs, 2014 | 2057 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.