Neparasti personas identifikācijas veidi
Lai pierādītu savu identitāti, cilvēki mūsdienās lieto pases vai autovadītāja apliecību. Biometriskie rādītāji, piemēram, pirkstu nospiedumi un acu varavīksnenes skenēšana pamazām ienāk dažādās ar drošību saistītās iestādēs – lidostās un pat slimnīcās.
Lai pierādītu savu identitāti, cilvēki mūsdienās lieto pases vai autovadītāja apliecību. Biometriskie rādītāji, piemēram, pirkstu nospiedumi un acu varavīksnenes skenēšana pamazām ienāk dažādās ar drošību saistītās iestādēs – lidostās un pat slimnīcās. Taču tie nav vienīgie veidi, kā atpazīt konkrētu cilvēku. Ne tik tālā nākotnē tiks izmantoti arī daudz specifiskāki paņēmieni.
Ķermeņa aromāts
Kā jau suņi to ir labi sapratuši, katram cilvēkam piemīt unikāla smarža. Uzdevums ir radīt mākslīgo degunu, kas spētu atpazīt smaržas tikpat labi kā suņa deguns. Vairākas universitātes pasaulē aktīvi darbojas pie šī uzdevuma un jau ir guvušas panākumus. Mērķis ir radīt sistēmu, kas cilvēku atpazīs gan pēc pirkstu nospiedumiem, gan pēc acs varavīksnenes, gan pēc smaržas, tādējādi maksimāli samazinot kļūdas iespējamību. Šobrīd ar ķermeņa smaržas atpazīšanas tehnoloģiju ir iespējams noteikt cilvēka identitāti ar precizitāti līdz 85%, taču šis skaitlis solās augt ar katru gadu.
Telefons
Mūsdienu mobilie telefoni var viegli tikt izmantoti kā identifikācijas noteicēji. Piemēram, Drēzdenes Tehniskās universitātes laboratorijā ir izstrādāts paņēmiens, lai izsekotu specifisku mobilo telefonu pēc tā radītā radiosignāla, kas rada unikālus digitālus “pirkstu nospiedumus”. Tādējādi vairs nebūs jēgas mest laukā SIM karti, lai slēptu savas pēdas.
Sirdspuksti
Tā vietā, lai izmantotu sarežģītu paroli, piekļūt epastiem un citām vietnēm, varēsim izmantojot skārienjūtīgu rokassprādzi, kas identifikācijai izmantos sirdspukstus. Bionym kompānija no Toronto plāno izgatavot šādas aproces (Nymi), kas spēs nolasīt katra cilvēka elektrokardiogrāfisko zīmējumu, ko rada individuāla elektriskā aktivitāte cilvēka sirdī. Bionym jau ir izmēģināts uz 1000 cilvēkiem un tas ir precīzāks identificēšanas paņēmiens nekā sejas atpazīšanas tehnoloģija. Tā pati kompānija plāno aprocē ievietot arī žiroskopu un akselerometru, kas var tikt ieprogramēts, lai ar īpašu kustību palīdzību izpildītu specifiskas komandas. Piemēram, atvērt auto durvis vēl pirms pieiešanas pie tā vai TV un citu ierīču kontrole.
Vēnas
PulseWallet jeb BiyoWallet ir ierīce, kas identificēs cilvēku noskenējot tā ādu un atpazīstot specifisku vēnu zīmējumu – šobrīd ierīce skenē plaukstu ādu un ar tās palīdzību var apmaksāt rēķinus.
Domas
Acs varavīksnenes, sejas un balss skenēšana šobrīd ir futuristiskākās atpazīšanas tehnoloģijas, kas ir pieejamas, tomēr Kalifornijas Universitātes pētnieki nolēmuši iet soli tālāk un izmantot kaut ko daudz netveramāku – smadzeņu viļņu lasītājus. NeuroSky MindWave ir bezvadu ierīce, kas nolasa cilvēka elektroencelagrāfiskos datus. Pētnieki to izmantoja, lai pierakstītu datus, kamēr cilvēkiem lika pildīt specifiskas komandas, piemēram, fokusēties uz elpošanu, iztēloties pirksta kustības. 10 sekunžu ilga fokusēšanās uz specifisku domu bija pietiekama, lai ar elektroencefalogrāfa palīdzību varētu identificēt konkrēto cilvēku.