array(0) { }

Vai drīzumā varēsim aizmirst par plikpaurību?

Drīzuma cepures Kalifornijas zinātnieku priekšā varēs noņemt arī tie plikpaurainie cilvēki, kas kautrējas par savu pieticīgo matu skaitu uz galvas. ASV plikpaurība skar aptuveni 50 miljonus vīriešu un 30 miljonus sievietes, bet, iespējams, tam drīzumā tiks darīts gals.

Zinātnieki no Senforda-Burnhama Medicīniskās Izpētes Institūta, kas atrodas Kalifornijā, ir pierādījuši, ka cilmes šūnas no cilvēka ādas ir iespējams izmantot, lai izaudzētu matus… uz pelēm.

Šobrīd vislabākā metode, kas ir izveidota, lai cīnītos ar plikpaurību, ir matu folikulu pārstādīšana. Jaunā metode solās būt efektīvāka, jo tiek izmantotas cilmes šūnas no paša pacienta, kuras ir iespējams pavairot. Savukārt matu folikulu skaits, ko ir iespējams iegūt pārstādīšanai, ir diezgan ierobežots. Teorētiski jaunās metodes galvenā priekšrocība būs tā, ka varēs izaudzēt lielu dauzumu matu.

Atliek tikai parādīt kā ši pati metode darbojas uz cilvēkiem. Ja tas izdosies tad, kā apgalvo vadošie pasaules dermotologi, tā būtu īsta revolūcija, kas izmainītu plikpaurības novēršanu radikālā ceļā.

Jaunās tehnikas pamatā ir cilvēka pluripotento cilmes šūnu spēja izaugt par jebkuru citu organisma šūnu, ja tiek izmantoti pareizie augšanas faktori. Zinātniekiem izdevās tās pārvērst par ādas šūnām, kuras tālāk dabiski spēj attīstīties par mata folikulu, no kura izaug pats mats. Ievadot šīs šūnas peļu ādā, izdevās panākt to, ka tās pārvēršas par matu folikuļiem un izaug par matiem.

Kad tiks uzsākti izmēģinājumi ar cilvēkiem, ir grūti paredzēt, jo zinātniekiem vispirms ir jāatrod sponsors, kas finansētu viņu pētījumus tālāk.

2. februāris, 2015 | 2034 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.