array(0) { }

Vai tuklāki cilvēki ziemā jūtas siltāk?

Ziemas peldētāji jeb tā saucamie Roņi, bieži vien pirms iegremdēšanās ledusaukstajā ūdenī, ieziežas ar dzīvnieku taukiem. Arī viņu pašu dabiskā tauku kārta spēj labi pasargāt šos peldētājus no hipotermijas jeb organisma pārmērīgas atdzišanas.

Ziemas peldētāji jeb tā saucamie Roņi, bieži vien pirms iegremdēšanās ledusaukstajā ūdenī, ieziežas ar dzīvnieku taukiem. Arī viņu pašu dabiskā tauku kārta spēj labi pasargāt šos peldētājus no hipotermijas jeb organisma pārmērīgas atdzišanas.

2006. gadā veikta pētījuma laikā atklājās, ka ziemas peldētāji, kuriem ķermeņa masas indekss (ĶMI) ir lielāks, ir daudz mazāk pakļauti hipotermijas riskam.

Līdzīgi novērojumi ir atklāti ārstējot pacientus, kuriem ir apstājusies sirds. Modernās ārstēšanās iestādēs šādos gadījumos pielieto “ārstniecisko hipotermiju”. Pazemināta ķermeņa temperatūra sirds apstāšanās gadījumā palēnina organisma vielmaiņu un samazina smadzeņu darbības traucējumu risku pēc atdzīvināšanas. Pētījumi ir parādījuši, ka pacientiem ar biezāku tauku kārtu ir nepieciešams ilgāks laiks, lai tos atdzesētu nekā tievākiem pacientiem. Papildus tauku slānis darbojas kā vēl viena aizsargkārta, kas pasargā organisma iekšējos orgānus.

Tomēr pie noteiktiem apstākļiem, cilvēki ar lieko svaru subjektīvi var justies daudz aukstāk nekā cilvēki ar normālu svaru. Tas notiek tādēļ, ka smadzenes salīdzina divus ienākošos signālus – no receptoriem ķermeņa iekšpusē un receptoriem uz ādas – lai noteiktu, kad sašaurināt asinsvadus (tas samazina siltuma atdevi caur ādu) un kad “ieslēgt” drebuļus jeb muskuļu kontrakcijas (tas rada papildus siltumu). Tā kā zemādas tauku slānis spēj lieliski aizturēt siltumu, cilvēka iekšēja temperatūra būs daudz augstāka nekā ādas temperatūra. Šādā gadījumā ir iespējams, ka resnāki cilvēki sajūtas auksti daudz biežāk nekā slaidi cilvēki.

Tomēr pastāv arī citi faktori, kas nosaka, cik ātri cilvēkam radīsies subjektīva aukstuma sajūta. Augumā mazāki cilvēki, kuriem ķermeņa virsmas laukums ir lielāks attiecībā pret ķermeņa tilpumu, daudz ātrāk zaudēs siltumu un sajutīs aukstumu. Tāpat arī liela muskuļu masa palīdzēs sasildīties. Galvenokārt tādēļ, ka muskuļi kontrakcijas rezultāta rada siltumu.

Rezumējot var teikt, ka siltāk ziemā jutīsies cilvēki ar lielāku muskuļu un tauku masu.

metabolic-syndrome_big

15. oktobris, 2014 | 1753 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.