Vai var saindēties ar tīru ūdeni?
2007. gada janvārī pāris stundas pēc kādas radiostacijas izsludināta konkursa, kurā bija iespējams laimēt Nintendo Wii, 28 gadus vecā Dženifera Streindža tika atrasta mirusi savās mājās Kalifornijā.
2007. gada janvārī pāris stundas pēc kādas radiostacijas izsludināta konkursa, kurā bija iespējams laimēt Nintendo Wii, 28 gadus vecā Dženifera Streindža tika atrasta mirusi savās mājās Kalifornijā. Konkurss saucās “Hold Your Wee for a Wii” un dalībnieku uzdevums bija vienkāršs – izdzert pēc iespējams vairāk ūdens un neapmeklēt tualeti. Uzvarētājs būtu tas, kurš izdzertu visvairā un izturētu visilgāk. Diemžēl Dženifera ne tikai neuzvarēja, bet nomira no ūdens intoksikācijas.
Ūdens intoksikācija rodas, kad organismā nonāk tik daudz ūdens, ka tas atšķaida vielmaiņai nepieciešamās vielas līdz tik augstam līmenim, ka šīs vielas vairs nespēj pildīt savu uzdevumu. Elektrolīti ir viena no šo vielu kategorijām. Elektrolīti ir sāļu joni, kurus šūnas izmanto dažādām vajadzībām – lai kontrolētu šķidruma plūsmu no un uz šūnām, kā arī nervu šūnās, lai nodrošinātu elektriskā impulsa pārvadi. Bez elektrolītiem cilvēka organisms nespētu funkcionēt. Ūdens intoksikācija ietekmē nātrija jonu līmeni organismā, radot stāvokli, ko sauc par hiponatriēmiju jeb samazinātu nātrija jonu koncentrāciju asinīs.
Ūdens intoksikācijas laikā var rasties smaga hiponatriēmija, kura galu galā var radīt komu un nāvi. Šis stāvoklis nav neatgriežams. Intravenoza elektrolītu ievade var izglābt cilvēku, taču neārstēta hiponatriēmija rada nāvi. Ūdens intoksikācija ir viens no hiponatriēmijas veidiem – šo stāvokli var radīt arī pārmērīga svīšana, apdegumi, aknu un nieru saslimšanas, kā arī citas slimības.
Nātrijs organismā atrodas pozitīvi lādēta jona veidā un viens no tā uzdevumiem organismā ir ļaut šķidrumam izplūst no šūnām. Tādā veidā nātrijs palīdz organismam kontrolēt asins spiedienu kā arī citas funkcijas. Lai šis uzdevums tiktu veikts pareizi, svarīgs faktors ir noteikta nātrija koncentrācija gan šūnās, gan ārpus tām. Ja cilvēks uzņem pārmērīgi lielu ūdens daudzumu nelielā laika periodā, tad šī koncentrācija tiek izjaukta un rodas atbilstošas sekas.
Nav skaidri zināms tas ūdens daudzums, kas radīs ūdens intoksikāciju, jo, pirmkārt šis daudzums, ir atkarīgs no katra individuālās veselības. Taču ūdens intoksikācijas simptomi ir pārsteidzoši līdzīgi simptomiem, kas rodas saindējoties ar alkoholu – slikta dūša, izmainīts apziņas stāvoklis un vemšana. Citi simptomi var būt – galvassāpes, muskuļu vājums un krampji. Atsevišķos gadījumos var iestāties nāve, kas pamatā rodas smadzeņu tūskas dēļ. Lai gan ūdens intoksikācija nav bieži sastopams stāvoklis, tomēr der atcerēties, ka pārmērīga ūdens lietošana nav ieteicama.