array(0) { }

Visneparastākās fobijas pasaulē

Visizplatītākās fobijas ir saistītas ar augstumu, zirnekļiem, atrašanos šaurā telpā vai uzstāšanos publikas priekšā. Taču eksistē arī ekstrēmāki fobiju veidi, par kuriem var tikai pabrīnīties.

Visizplatītākās fobijas ir saistītas ar augstumu, zirnekļiem, atrašanos šaurā telpā vai uzstāšanos publikas priekšā. Taču eksistē arī ekstrēmāki fobiju veidi, par kuriem var tikai pabrīnīties.

Agirofobija
Agirofobiem cilvēkiem ir bailes šķērsot ielas, lielceļus vai caurbrauktuves, kas būtiski ierobežo šo cilvēku dzīves kvalitāti. Fobijai ir dažādas pakāpes. Tā var izpausties kā bailes šķērsot tuneli vakaros vai sasniegt pat tik ekstremālus apmērus, kā bailes no ielas šķērsošanas dienas laikā. Šī fobija nav saistīta ar bailēm no automašīnām.

Mageirokofobija
Neparastā fobija nozīmē, ka cilvēks, kas no tās cieš, izjūt nepārvaramas bailes no ēdiena gatavošanas. Šāds stāvoklis var izraisīt dažādas saslimšanas, ja cilvēks dzīvo viens. Šie cilvēki visbiežāk jūtas iebiedēti no cilvēkiem, kas prot gatavot ēst – visbiežāk pavāriem.

Pediofobija
Iespējams, ka šī fobija nav nemaz tik reta. Tās ir iracionālas jeb neizskaidrojamas bailes no lellēm. Cilvēki, kas cieš no šī stāvokļa, dažkārt izjūt bailes arī no robotiem un manekeniem, kas iepirkšanos veikalā padara nepanesamu. Masahiro Mori, kurš nodarbojas ar robotu iztrādi, izskaidro to tā – jo vairāk kāda lieta kļūst cilvēcīga, jo nepatīkamākas parādās šīs lietas ne-cilvēciskās daļas. Pediofobiju centās izskaidrot arī Zigmunds Freids saistot to arī bailēm no tā, ka lelle varētu atdzīvoties un reprezentēt cilvēka izstumtākās īpašības.

Deipnofobija
Dažkārt sarunas pie pusdienu vai vakariņu galda var kļūt visai nepatīkamas, taču daži cilvēki izjūt milzīgas bailes vispār uzsākt sarunu pie galda – to sauc par deipnofobiju. Šādi cilvēki ir tendēti ēst vieni. Agrāk tika mācīta un strikti ievērota galda etiķete, kas ļāva šādiem cilvēkiem izvairīties no biedējošās situācijas.

Eisoptrofobija
Bailes no spoguļiem sauc par spektrofobiju, taču eisoptrofobija ir specifisks šo baiļu paveids, kad cilvēks izjūt šausmīgas bailes, ka ar spoguļa palīdzību spēs izveidot kontaktu ar pārdabisko pasauli. Cilvēki izjūt spēcīgu trauksmi spoguļa priekšā, lai gan apzinās, ka tās ir nepamatotas. Ņemot vērā, ka šie cilvēki bailes saista arī ar pārdabiskām lietām, tad viņi izvairās no spoguļiem, jo uzskata, ka to saplēšot viņus piemeklēs vairākus gadus ilga nelaime.

Demonofobija
Demonofobija ir bailes no ļaunām pārdabiskām būtnēm, kuras spēj iemiesoties cilvēkos. Cilvēki, kas cieš no šīs fobijas, lielākajā daļā gadījumā saprot, ka tās nav pamatotas, taču baiļu sajūtu šī apziņa nemazina. Viņi izjūt milzīgu trauksmi, kad sarunas gaita ievirzās par pārdabiskām tēmām. Nereti viņi nespēj pat uzturēties mājās vai, piemēram, mežā vieni, jo rodas sajūta, ka ļaunais spēks ir klātesošs arī tur. Šausmu filmu skatīšanos šie cilvēki vispār nespēj izturēt.

Penterafobija
Droši vien pašiem to neapzinoties, penterafobiju ir izjutuši lielākā daļa vīriešu. Tās ir bailes no sievas vai draudzenes mātes. Šīs bailes ir tik izplatītas, ka tās bieži izspēlē filmās un cita veida izklaidēs. Lai gan parasti tās ir pārejošas, retos gadījumos šīs bailes spēj pāriet ekstremālā līmenī un kļūt klātesošas nepārtraukti.

Arahibutirofobija
Dažkārt robežu starp fobiju un vienkārši nepatīkamu sajūtu šķir neliela aiziņa, tādēļ arahibutirobojas gadījumi ir ļoti reti. Tas ir bailes no zemesriektu sviesta pieliepšanas pie aukslējām. Lūk, kā cilvēks apraksta savas bailes – “ikreiz, kad es atrodos zemesriekstu sviesta tuvumā es sāku izjust milzīgu trauksmi, ķermenis sāk svīst un trīcēt. Manas aukslējas kļūst raupjas un niezošas.” Nereti šāda reakcija pārraug panikā.

Katisofobija
Bailes apsēsties. Visbiežāk tās ir sastopamas cilvēkiem, kuri slimo ar hemoroīdiem, taču tās var parādīties arī cilvēkiem, kuri bērnībā ir pārcietuši vardarbīgu izņirgāšanos. Dažreiz šī fobija ir saistīta ar apsēšanos citu cilvēku priekšā, tādēļ to iedala vairākās smaguma pakāpes.

phobia_ii_by_madamedevoltaire-d5p0525

1. oktobris, 2014 | 3582 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.