array(0) { }

Ziloņi par tevi zina vairāk nekā tev šķiet

Ziloņi ir visai pārsteidzoši dzīvnieki. 2009. gadā pētnieki atklāja, ka šie milzīgie dzīvnieki spēj atpazīt cilvēku grupas pēc smaržas. Nesenāki pētījumi pierādījuši, ka ziloņi spēj noteikt cilvēka vecumu, dzimumu un etnisko piederību noklausoties to sarunas.

Ziloņi ir visai pārsteidzoši dzīvnieki. 2009. gadā pētnieki atklāja, ka šie milzīgie dzīvnieki spēj atpazīt cilvēku grupas pēc smaržas. Nesenāki pētījumi pierādījuši, ka ziloņi spēj noteikt cilvēka vecumu, dzimumu un etnisko piederību noklausoties to sarunas.

2009. gadā pētnieki veica viltīgu eksperimentu, izmantojot cilvēku apģērbu. Viņi novietoja trīs dažādus apģērba gabalus pie Āfrikas ziloņu ģimenēm un novēroja to reakciju. Kad ziloņi apošņāja tīrus, jaunus apģērba gabalus, tad nepievērsa tiem nekādu uzmanību un jebkāda reakcija izpalika. Kad ziloņi apošņāja Kamba fermeru apģērbu, tad nedaudz satrūkās, jo tas nozīmēja, ka tuvumā varētu būt cilvēki. Taču, kad šie lielie dzīvnieki apošņāja Maasai cilts iedzīvotāju apģērbu, tad ātri iestājās panika un viņi aizbēga slēpties garajā zālē.

Iemesls tam ir pavisam vienkāršs. Kamba cilvēki ikdienā cenšas izvairīties no kontakta ar ziloņiem, taču Maasai cilts jau ilgu laiku ir sliktās attiecībās ar šiem dzīvniekiem. Maasai ir pārsvarā lopkopji un nereti ziloņi nogalina šīs cilts pārstāvju lopus. Ziloņi tāpat konkurē ar Maasai par ūdenstilpnēm un zemi. Laiku pa laikam Maasai apbruņojas ar šķēpiem un dodas nedaudz samazināt ziloņu populācijas lielumu. Pateicoties valdības ierobežojumiem šie uzbrukumi ir kļuvuši retāki, taču ziloņi vēl aiz vien saista Maasai cilvēkus ar apdraudējumu to dzīvībai, ko pierāda tests ar smaržu.

Taču vēl neparastāki atklājumi par ziloņi intelektu parādījās salīdzinoši nesen. Ziloņi spēj atšķirt Kamba un Maasai cilvēkus ne tikai pēc smaržas, bet arī pēc valodas. Pētnieki skaļruņos atskaņoja Kamba un Maasai cilvēku izsaucienus. Tāpat kā smaržas testā, ziloņi nepievērsa īpašu uzmanību Kamba valodai, taču izdzirdot Maasai izsaucienus viņi atkal krita panikā un bēga prom. Ziloņi spēja atšķirt Maasai sieviešu un bērnu balsis, uz kurām reaģēja mierīgāk, jo medīt ziloņus dodas tikai Maasai vīrieši.

Nākamos solis bija mēģinājums piemānīt ziloņus. Tikai izmainīts Maasai cilts izsaucienu ieraksta ātrums un skaņas augstums līdz tādam līmenim, ka vairs nevarēja noteikt, ka šie izsaucieni pieder Maasai ciltij. Tomēr ziloņus apmānīt nav tik vienkārši. Viņi tik un tā spēja atšķirt Maasai un Kamba cilvēku dažādo valodu. Nav gan zināms kādā veidā šie dzīvnieki to spēj. Ziloņi ir ļoti sociāli aktīvi dzīvnieki. Viņi apmāca savu jauno paaudzi ar savām zināšanām, kuri jau no agra vecuma kaut kādā veidā iemācās, kuri cilvēki ir bīstamāki nekā citi.

72969572

13. septembris, 2014 | 2539 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.