Cilvēki, kuri raud asinis
Lielākā daļa cilvēku raud asaras, taču eksistē neliels daudzums cilvēku, kas raud asinis. Vēl mīklaināku to visu padara tas, ka gandrīz visi viņi dzīvo vienā reģionā.
Lielākā daļa cilvēku raud asaras, taču eksistē neliels daudzums cilvēku, kas raud asinis. Vēl mīklaināku to visu padara tas, ka gandrīz visi viņi dzīvo vienā reģionā.
Tā tiek uzskatīta par vienu no medicīnas mīklām – cilvēki, kas bez redzama iemesla raud asinis. Medicīnā šo stāvokli sauc par hemolakriju un, cik zināms, tad lielākā daļa šādu cilvēku dzīvo vienā ASV štatā – Tenesī.
Kāds 22 gadus vīrietis vārdā Maikls Spanss to aprakstā tā – “Tas ir kā dabūt sitienu pa galvu. Nepārtraukti sāp galva, bet no acīm sāk plūst asinis. Tas parasti notiek vienu līdz divas reizes nedēļā.”
Ārstus mulsina ne tikai neparastie simptomi, bet arī tas, ka lielākā daļa, kas cieš no hemolakrijas, dzīvo Tenesī štatā, ASV. Daži no cilvēkiem spēj sajust brīdi, kad acīs sariešas nevis asaras, bet gan asinis. Tas rada arī daudz nepatīkamu brīžu. It īpaši nepatīkami tas ir skolniekiem, kurus sauc par “apsēstiem” un citādi jocīgiem cilvēkiem.
Vienu no pirmajiem zinātniskajiem rakstiem par šo tēmu uzrakstīja Tenesī Universitātes Acu institūta ārsts Barets Haiks 2004. gadā, kurš atzīmēja, ka “asiņu asarošana” bieži samulsina ārstus. Viņa novērojumi gan liecina, ka šis stāvoklis pacientus piemeklē īslaicīgi un tas mēdz pāriet pats no sevis.
Citi pētnieki, gan to saista ar hormonālām izmaiņām – it īpaši, kad tas skar sievietes. 1995. gada pētījums, urā piedalījās 125 dalībnieki labi izskaidro šo saistību. Pētījuma laikā tika meklētas asiņu pēdas cilvēku acīs un asarās. Izrādījās, ka 18% sieviešu, kas atrodas dzemdētspējīgā vecumā, bija atrodamas asarās asiņu pēdas. Salīdzinoši tikai 7% grūtnieču un 8% vīriešu tika atrastas tādas pašas pēdas. Taču interesanti, ka neviena sievietei, kas atradās postmenopauzālā vecumā, acīs un asarās asiņu pēdas atrastas netika.
Taču nekas līdz šim nav spējis izskaidrot, kas rada hemolakrijas paaugstināto incidenci tieši Tenesī štatā. Hemolakrija piemeklē arī cilvēkus no citām pasaules daļām. 2013. gadā ziņu virsrakstus pāršalca virsraksti, kas vēstīja par kādu 20 gadīgu sievieti no Čīles, kurai sākušas asiņot acis. Ņemot vērā, ka viņas ģimene bijai visai nabadzīga un nespēja atļauties speciālista pakalpojumus, sievietei izrakstīja acu pilienus, kas mazināja asiņošanu pavadošās sāpes. Neparastais gadījums lika “pamosties” pētniekiem un atkal pievērsties šai medicīnas mīklai, mēģinot atrast hemolakrijas iemeslus un ārstēšanas veidus.