array(0) { }

Bērna intelektuālo līmeni var noteikt ar zīmējuma palīdzību

4 gadus veciem bērniem palūdza uzzīmēt cilvēka bildi. Katru zīmējumu vērtēja skalā no 0 līdz 12, atkarībā no detaļu daudzuma zīmējumā – galva, rokas, kājas, acis, mute, ausis, mati, ķermenis utt.

4 gadus veciem bērniem palūdza uzzīmēt cilvēka bildi. Katru zīmējumu vērtēja skalā no 0 līdz 12, atkarībā no detaļu daudzuma zīmējumā – galva, rokas, kājas, acis, mute, ausis, mati, ķermenis utt. Piemēram, zīmējums, kur redzamas divas kājas, divas rokas, ķermenis un galava (bet bez sejas elementiem), tiktu novērtēts ar 4. Bērniem tāpat tika piedāvāts veikt verbālu un neverbālu inteliģences testu.

Pētnieki atklāja, ka zīmējuma testa rezultāti vidēji stipri korelēja ar inteliģences testa rādītājiem (0,30 četru gadu vecumā un 0,20 četrpadsmit gadu vecumā) . Respektīvi, jo augstāks rādītājs bija zīmējuma testā, jo augstāks punktu skaits bija arī inteliģences testā. Zīmējuma tests tika izstrādāts jau 1920. gadā un bija zināms, ka tas spēj parādīt bērna intelektuālo līmeni. Tomēr šajā pētījumā atklājās arī tas, ka zīmējuma tests spēj paredzēt intelektuālo līmeni ne tikai bērna vecumā, bet arī tīņa gados (4 un 14 gadu vecumā).

Tomēr vecākiem nevajadzētu satraukties, ja bērns zīmē slikti, jo zīmēšanas māka nenosaka, cik gudrs būs bērns. To nosaka ģenētiskie un vides faktori. Taču zīmēšanas tests spēj dot ieskatu bērna tā brīža potenciālā. Tika pētīti arī identisko dvīņu zīmējumi. Identiskajiem dvīņiem ir vienāds ģenētiskais kods, kamēr parastos brāļus un māsas vieno 50% ģenētiskā koda. Kopumā identiskie dvīņi 4 gadu vecumā veidoja ļoti līdzīgus zīmējumus, kas ļauj spriest par to, ka bērnu zīmējumiem ir stingra saistība ar to ģenētiku.

Tas gan nenozīmē, ka eksistē kāds zīmēšanas gēns. Zīmēšanas māku nosaka bērna spēja novērot apkārtni, turēt zīmuli un citi faktori. Un šis pētījums ļauj vairāk saprast kā gēni ietekmē šo dažādo faktoru mijiedarbību. Zīmēšana ir ļoti sena cilvēkam raksturīga uzvedība. Tas ir veids kā citiem parādīt, kas notiek mūsu prātos. Šī spēja attēlot dažādas figūras ir mūsu intelektuālā līmeņa pazīme, kas palīdzējusi tūkstošiem gadu ilgā laika periodā uzbūvēt civilizāciju, kurā dzīvojam šobrīd.

childhood-drawings

20. augusts, 2014 | 2636 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.