array(0) { }

Nogalināt cilvēku, lai atgrieztu to dzīvē

Radikāla procedūra, kuras laikā no cilvēka ķermeņa tiek izsūknētas asinis, bet to vietā ielaists auksts sāls šķīdums, varētu atraut cilvēkus no nāves apskāviena.

Radikāla procedūra, kuras laikā no cilvēka ķermeņa tiek izsūknētas asinis, bet to vietā ielaists auksts sāls šķīdums, varētu atraut cilvēkus no nāves apskāviena.

“Kad tava ķermeņa temperatūra ir vien 10°C un tev nav smadzeņu aktivitātes, nav sirdsdarbības un asinsplūsmas, tad varētu piekrist, ka cilvēks ir miris. Taču no šāda stāvokļa vēl aiz vien cilvēku ir iespējams atgriezt” – apgalvo Pīters Rī no Arizonas Universitātes. Rī nepārspīlē. Sadarbībā ar Samuelu Tišermanu no Merilendas Universitātes, viņš ir izstrādājis metodi, kas palīdz uzturēt cilvēku mirušu vairākas stundas un tad atgriezt dzīvē. Procedūra līdz šim ir testēta tikai uz dzīvniekiem – no viņu ķermeņiem tika izsūknētas visas asinis un tās aizvietotas ar aukstu sāls šķīdumu, pazeminot ķermeņa temperatūru par 20°C.

Kad nāvējošais ievainojums ir izlabots, ķermenī var pamazām atgriezt izsūknētās asinis. “Kolīdz asinis tiek sūknētas atpakaļ vēnās, var redzēt kā ķermenis iegūst rozīgu nokrāsu” – saka Rī. Pie noteiktas ķermeņa temperatūras sirds pati sāk darboties. “Tas ir ļoti neparasts skats. Aptuveni pie 30°C sirds pēkšņi veiks vienu sitienu minūtē un turpinot uzsilt pamazām sirdsdarbības frekvence pieaugs”. Neticami, taču dzīvnieki pēc šādas procedūras jutušies pārsteidzoši labi. Pirmajā dienā viņi bija nedaudz grīļīgi, taču jau pēc vienas dienas viņi kļuvuši tikpat aktīvi kā iepriekš.

Tišermans jau šī gada sākumā paziņoja, ka tiks veikti testi arī ar cilvēkiem. Tas radījis ažiotāžu pasaulē un licis parādīties tādiem ziņu virsrakstiem kā “Nogalināt pacientu, lai atgrieztu viņu dzīvē”. Tišermans uzskata, ka nāve ir subjektīvs jēdziens, kas apzīmē punktu, pēc kura ārsti pārtrauc pacienta atdzīvināšanu. Taču pat pēc atdzīvināšanas pārtraukšanas, cilvēki nereti ir “pamodušies” paši. Kāda pētījuma rezultāti parādīja, ka gandrīz 50% neatliekamās medicīnas ārstu ir pieredzējuši tā saucamo “Lācara efektu” – kad pacienta sirds sākusi pēkšņi pukstēt pēc tam, kad ārsti paziņojuši nāves iestāšanās laiku.

Taču sirdsdarbības atjaunošana ir tikai puse no ārstu cīņas ar nāvi. Skābekļa trūkums, kas rodas orgānos pēc sirds apstāšanās, ir lielākais viņu ienaidnieks. Visātrāk skābekļa trūkums izpaužas smadzenēs. Katra minūte, kas pavadīta bez skābekļa, spēj radīt neatgriezenisku šo orgānu bojājumu. Viens no variantiem, kā iegūt laiku šajā situācija, ir organisma atdzesēšana. Tā saucamā “terapeitiskā hipotermija” ir procedūra, kuras laikā organisms ar ledus palīdzību tiek atdzesēts līdz 33°C. Pie šādas temperatūras organisma šūnās palēninās vielmaiņa un tām pazeminās prasība pēc skābekļa.

Ar jaunās metodes palīdzību būs iespējams iegūt vairākas stundas ilgāku laiku. Turklāt to varēs izmantot pacientiem, kuri jau ir miruši. Vispārsteidzošākā procedūras daļa ir tieši asins aizvietošanas ar aukstu sāls šķīdumu, jo asinis vairs nav nepieciešamas, tā kā organismā visi vielmaiņas procesi ir apstājušies. Turklāt ar šādu šķīdumu ir iespējams daudz ātrāk atvēsināt ķermeni.

Rī ar Tišermani pie šādas metodes izstrādes strādā jau divas desmitgades. Līdz šim viņi to veiksmīgi pielietojuši uz cūkām. “Kad no šādas cūkas ir izsūknētas visas asinis, tā līdzinās tām cūkām, kas atrodas veikalu plauktos. Tā ir vienkārši pelēcīgas nokrāsas gaļas gabals.” – apgalvo Rī. Taču, ja izdodas šādas cūkas ķermeni atdzesēt ar ātrumu 2°C minūtē, tad pastāv 90% iespējamība to atgriezt dzīvē. Pārbaudot ar dažādiem testiem šādu cūku smadzeņu aktivitāti, nav atrasti nekādi bojājumi.

Nākamais grūtais uzdevums bija iegūt atļauju veikt testus ar cilvēkiem. To pētnieki ieguva, un pirmā slimnīca, kur šo metodi varēja pielietot bija Pitsburgas slimnīca. Slimnīcā mēneša laikā nokļūst aptuveni 1 – 2 apšaudē iekļuvuši cilvēki, kas ir nāvējoši ievainoti. Ņemot vērā, ka atļauja šīs metodes pielietošanai tika iegūta šī gada sākumā, tas nozīmē, ka kādam jau šī metode ir izmantota. Taču vēl ir pāragri ziņot par kādiem rezultātiem, jo tiem jābūt drošiem un statistiski ticamiem. Pētnieki uzsākuši līdzīgus pētījumus arī citās slimnīcās.

1410723257p02256nb

15. oktobris, 2014 | 2702 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.