Noslēpumainas Saturna ziemeļpols
Viena no Saules sistēmas krāšņākajām planētām ir Saturns, kura gredzeni vienmēr izskatās iespaidīgi. Tomēr Saturnu īpašu padara vēl kāda neparasta parādība, kurai vēl aiz vien nav atrasts izskaidrojums.
Viena no Saules sistēmas krāšņākajām planētām ir Saturns, kura gredzeni vienmēr izskatās iespaidīgi. Tomēr Saturnu īpašu padara vēl kāda neparasta parādība, kurai vēl aiz vien nav atrasts izskaidrojums.
Saturna ziemeļpolā mākoņi veido skaidri redzamu sešstūrainu struktūru, kas nepārtraukti griežas. Pirmo reizi šo struktūru izdevās ieraudzīt Voyager kosmiskajai zondei 1980. gados. Rotējošā mākoņu struktūra ir 24000 kilometrus plata un veido sešstūri, kura malas ir aptuveni 14000 kilometrus garas. Tik milzīgā struktūrā varētu ievietot četras zemeslodes. No jauna šo struktūru izdevās ieraudzīt 2009. gadā, kad Saturna ziemeļpols atkal pagriezās pret Sauli. Līdz tam bija izdevies iegūt tikai šī reģiona attēlus infrasarkanajā spektrā.
Kosmiskās zondes Cassini attēli parādīja, ka milzīgā struktūra iesniedzas vismaz 95 kilometru dziļumā Saturna atmosfērā. Sešstūrainās vētras malas veido mākoņu plūsma, kas kustas ar ātrumu 325 kilometri stundā. Interesanti, ka rotējošās struktūras iekšpusē valda pilnīgi neatkarīgi laika apstākļi un tur rodas dažāda lieluma virpuļi un vētras, kas līdzinās Jupitera Lielajam Sarkanajam plankumam. Vienā pašā pola centrā ir redzama apļveida struktūra, kas rotē ap savu asi. Sešstūrainās struktūras rotācijas periods sakrīt ar Saturna rotācijas periodu ap savu asi un sastāda 10 stundas un 30 minūtes.
Šādas struktūras eksistence nedod mieru zinātniekiem, kuriem nākas izstrādāt aizvien fantastiskākas teorijas, lai to izskaidrotu. Iemesli, kas liek mākoņiem nostāties šādā formā paliek neskaidri. Vislielākās grūtības rada sešstūraino sienu veidošanās iemeslu izskaidrošana. Tāpat nav skaidrs, cik ilgi šī struktūra eksistē un turpinās pastāvēt. Cik zināms, tad kopš pirmās reizes, kad Voyager to pamanīja, struktūra palikusi nemainīga un visticamāk tāda paliks vēl ilgu laiku, jo nav būtiski mainījusies 30 gadu laikā.
Interesanti, ka Saturna dienvidpolā valda pilnīgi pretēji apstākļi. Saturna dienvidpolā valda vēji un vētras, ka mākoņus izkārto milzīgas acs veidā.
Neviena cita planēta Saules sistēmā nerada tik dīvainas formas vējus. Saturna sešstūrainā vētra ir viens no dažiem zināmajiem sešstūrainas formas objektiem dabā un pētnieki turpina šīs struktūras pētījumus, īpašu vērību pievēršot tieši vētras stūriem, kuros vēji pēkšņi maina virzienu.