array(0) { }

Vai dvīņiem ir identiski pirkstu nospiedumi?

 

Dvīņus iedala divās grupās: tie, kuri veidojušies katrs no savas olšūnas un identiskie (monozigotas) – veidojušies no vienas olšūnas. Daudzi no mums noteikti ir aizdomājušies par to, vai identiskajiem dvīņiem ir identiski pirkstu nospiedumi. Iedomājieties, kā tas apgrūtinātu policistu darbu?

1

Identiskiem dvīņiem praktiski neatšķiras DNS. Taču, pirkstu nospiedumi neveidojas ģenētiski. Sākot apmēram no 3.-13. nedēļai pēc apaugļošanās, auglim sāk veidoties pirkstu nospiedumi. Pirkstu nospiedumi ir fenotipa piemērs – tātad to veidošanos nosaka individuālie gēni un vides ietekme mammas dzemdē ( hormonu līmenis, uzturs, asinsspiediens, vieta dzemdē un pirkstu pieauguma temps pirmā trimestra beigās). Nelielas atšķirības pirkstu nospiedumos rodas arī no notikumiem augļa attīstības laikā. Gēni nosaka vispārējos īpašības modeļus pirkstu nospiedumiem. Tomēr, dzemdē, pirkstu audi nonāk saskarē ar amnija šķidrumu dzemdē. Daži eksperti norāda, ka, piemēram, pieskaroties amnija šķidrumam 6 – 13 grūtniecības nedēļās, tiek būtiski mainīti modeļi pirkstu nospiedumiem. Kopumā identisku dvīņu pirkstu nospiedumi ir ļoti līdzīgi, bet tajos vienmēr būs smalkas atšķirības, padarot katra pirkstu nospiedumus unikālus.

2

Bet kas ir pirkstu nospiedumi? Kā tie veidojas?

Ādai ir vairāki slāņi un viena no teorijām apgalvo, ka bazālais slānis, kas atrodas starp iekšējo slāni (dermu) un ārējo slāni (epidermu), aug tik strauji, ka rada spiedienu uz pārējos slāņos esošajām šūnām, kas spiediena ietekmē veido uzkalniņus un iedobītes, ko mēs beigās ieraugam kā unikālu rakstu uz pirkstu galiem. Interesanti, ka šo rakstu veido bazālais slānis, tādēļ pirkstu nospiedumus nav iespējams iznīcināt ar virspusēju ādas ievainojumu.

3

Tomēr, lai gan pirkstu nospiedumi identiskajiem dvīņiem būs atšķirīgi, pirkstu locītavās tie būs līdzīgi. Atbrīvoties no pirkstu nospiedumiem nesāpīgā ceļā nav iespējams, kaut gan mūsdienās vēža pacientiem, kas izmanto ķīmijterapiju, var novērot pirkstu nospiedumu izzušanu. To sauc par ķīmijterapijas inducētu akrālo eritēmu, ko rada viens no medikamentiem. Praktiski viss gadījumos pirkstu nospiedumi atjaunojas, jo tie izspiežas ne tikai uz ādas virskārtas, bet ir iespiedušies arī ādas dziļākajos slāņos, tādēļ, kad āda atjaunojas, tā atkārto šo nospiedumu rakstu.

4

5. aprīlis, 2016 | 2561 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.