array(0) { }

Pretsāpju līdzekļi – ko par tiem der zināt?

Nav tādu laimīgo, kam ne reizi dzīvē nav nācies izjust sāpes. Te iesāpas zobs, te – galva. Nav liela bēda, jo mājās vienmēr kāda pretsāpju ripa atradīsies. Tomēr arī ierasti medikamenti, nepareizi lietoti, var radīt veselības problēmas.

nr.1

Biežāk lietotie pretsāpju līdzekļi

Dati, kas apkopoti pagājušā gada vasarā, liecina – vispieprasītākais pretsāpju bezrecepšu medikaments ir ibuprofēns, ļoti iecienīts ir paracetamols, citramons, nealgīns un aspirīns. Šķiet, šīs ripas mums ir tik pazīstamas, ka lietojam tās, kad vajag un nevajag. Un diezin vai iedomājamies, ka tām vajadzētu anotāciju apskatīt. Piemēram, tik ierastais citramons – kurš gan lasīs, kā tas lietojams?! Tomēr arī šīs zāles, nepareizi lietotas, var radīt nopietnus blakusefektus. Piemēram, ja tev ir asinsreces traucējumi, aspirīns, kas ir citramona sastāvā, var veicināt asiņošanu. Tāpat šo medikamentu nedrīkst lietot kopā ar alkoholu, jo tas var izraisīt toksisku aknu bojājumu.

Lieto prātīgi un ar mēru

Maldīgs ir priekšstats, ka bezrecepšu medikamentus var lietot bez ierobežojuma. Speciālisti uzsver – nevienas zāles bez ārsta ziņas nevajag lietot vairāk par četrām dienām. Tāpēc ieradumu – kā kaut kas iesāpas, tā ķerties pie kārtējās pretsāpju ripas – vajadzētu atmest. Pretējā gadījumā vari iedzīvoties nejaukās blaknēs: visbiežāk tie ir kuņģa un zarnu trakta bojājumi, gremošanas traucējumi, var būt arī asinsrites, elpošanas, nervu, nieru un aknu darbības traucējumi.

nr.2

Galvenais – zināt sāpju iemeslu

– Lai zinātu, kāds pretsāpju medikaments nepieciešams, nepietiek konstatēt tikai faktu „man sāp”, svarīgi noskaidrot sāpju iemeslu. Piemēram, galvassāpēm vien par cēloni var būt vairāk nekā divsimt slimību.
– Labāku pretsāpju efektivitāti dos kombinētā terapija, tā tiek samazināti blakusefekti un palielināta zāļu efektivitāte. Ļoti plaši izplatīts pretsāpju kombinētais medikaments ir citramons, kura sastāvā ir trīs aktīvās vielas – aspirīns, paracetamols un kofeīns. Taču nekādā ziņā pats uz savu roku nekādus pretsāpju līdzekļu kokteiļus netaisi.
– Gandrīz visi pretsāpju līdzekļi jālieto pēc ēšanas, uzdzerot ūdeni .

3.att
Vai sievietes un vīrieši izjūt sāpes atšķirīgi?

Kas attiecas uz sāpēm, tad sievietēm nākas izturēt visvairāk, un tās ir dzemdību sāpes. Stereotipiski pieņemts uzskatīt, ka vīriešiem ir visvairāk traumu un līdz ar to arī viņi izjūt sāpes vairāk, tomēr vīrieši nekad nevar piedzīvot to, ko izjūt sievietes dzemdību laikā. Pētījumi liecina,ka sievietes ir jūtīgākas pret sāpēm, kā arī dzīves laikā piedzīvo vairāk sāpju nekā vīrieši.Sievietes,piemeram, izjūt osteoporozes sāpes par 40 procentiem vairāk nekā vīrieši.
No migrēnas galvassāpēm cieš katra piektā sieviete, vīriešiem tas ir katrs septiņpadsmitais vīrietis.
Pētījumi liecina,ka vīrieši un sievietes tomēr izjūt sāpes atšķirīgi. Eksperimentā, kur sievietei un vīrietim bija jāuzliek rokas uz karstas plīts, tika konstatēts, ka vīrieša un sievietes smadzenēs šo sāpju rezultātā aktivizējās dažādas daļas. Bez tam sieviešu emocionalitāte un satraukums pastiprina sāpes salīdzinājumā ar vīriešu ne tik emocionālo reakciju.

nr.4
Parunāsim par pretsāpju preparātiem…

Diklofenaks, indometacīns, ibuprofēns, paracetamols – šie nosaukumi ir labi pazīstami daudziem, jo jebkurš no mums kādreiz ir izjutis sāpes un, ja sāpes ilgi nepāriet, tad mēs ejam vai nu pie ārsta vai farmaceita, kuri mums nozīmē kādu no augstāk minētajiem medikamentiem vai tiem līdzīgus.

Kā darbojas pretsāpju līdzekļi?

Tie darbojas kā smadzeņu signāla slāpētāji. Sāpes rodas mūsu smadzenēs, kad par tām atbildīgie nervu receptori sūta uz smadzenēm signālu. Pretsāpju zāles šos signālus pārtver, un sāpju sajūta pazūd. Taču ir jāatceras, ka, bieži un ilgstoši lietojot pretsāpju zāles, var iedzīvoties daudz nopietnākās problēmās. Tāpēc būtu jāzina,no kā tad sastāv pretsāpju līdzekļi.

No kā sastāv pretsāpju līdzekļi? Ir divas galvenās pretsāpju līdzekļu grupas: narkotiskie un nenarkotiskie pretsāpju līdzekļi.
Daudzu medikamentu sastāvā ir dabā atrodamas narkotiskās vielas: aspirīns un opiāti..Raksturīgākais narkotisko pretsāpju līzdekļu pārstāvis ir opija alkaloīds morfīns, kam ir izteikta pretsāpju darbība. To lieto pret ļoti stiprām sāpēm, piemēram, traumu gadījumā, pirms un pēc ķirurģiskām operācijām.
Nenarkotiskie pretsāpjulīdzekļi- acetilsalicilskābe, amidopirīns, analgīns, fenacetīns u.c. — pret sāpēm darbojas vājāk nekā narkotiskie, toties tie ir mazāk toksiski, nerada pieradumu. Tos lieto pret galvassāpēm, locītavu un muskuļu sāpēm, kā arī neiralģiskām sāpēm, izmanto arī par pretdrudža un pretiekaisuma līdzekļiem.
19.gadsimta beigās parādījās preparāts aspirīns, kurš aizvietoja salicilskābi, kas mazināja sāpes, taču izraisīja kuņģa čūlu.
Mūsdienās šim nolūkam aspirīnu vairs praktiski nelieto, jo ir parādījušies drošāki līdzekļi. Šie līdzekļi, kaut arī daudz drošāki par salicilskābi, vienalga bieži izsauc nopietnas komplikācijas kuņģa-zarnu trakta sistēmā.Lai izvairītos no šo preparātu nevēlamajiem blakusefektiem jāievēro tas, ka tos nerekomendē lietot ilgāk par 10 dienām pēc kārtas un jāieņem obligāti pēc ēšanas, nekādā gadījumā ne tukšā dūšā. Tas palīdzēs novērst šo medikamentu kairinošu iedarbību uz kuņģa zarnu traktu.
Vai dabas līdzekļi palīdzēs sāpju mazināšanai?

nr.5

Sāpju remdējošs un nomierinošs efekts piemīt kumelīšu tējai. Pret kakla sāpēm noderēs piparmētru tēja, bet vēdera sāpju gadījumā der pamēģināt salvijas vai kumelīšu tēju.
Eksistē ne mazums zāļu tēju, kuras spēj mazināt galvas sāpes. Bez tam, tās palīdz cīnīties ar bezmiegu, labi ietekmē nervu sistēmu, nomierina. Kādus augus jāizvēlas? Šim nolūkam būs piemēroti sekojoši augi: akācija, liepziedi, nātres, asinszāle, raudene, aveņu vai jāņogu lapas, mežrozītes, kumelītes, melisa un piparmētras. Augus var kombinēt. Piemēram, liepziedi labi iet kopā ar jāņogu lapām.
Par labu līdzekli pret galvas sāpēm uzskatāms ingvers. Zinātniski pierādīts, ka lietojot 4-5 gramus ingvera katru dienu, tas palīdzēs tik vaļā no galvassāpēm un migrēnas. Āzijā jau daudzu gadsimtu garumā lieto ingveru pret galvas sāpēm. Ingvera tēju var itin viegli pagatavot. Lai to paveiktu, ielejiet ūdens krūzi katliņā un vāriet to uz lēnas uguns 15 minūtes, pirms tam pievienojot ūdenim dažus ingvera saknes gabaliņus. Šādu tēju ieteicams dzert katru dienu. Dzēriens sanāk ugunīgs, tāpēc, ja Jums ir slims kuņģis, tad Jums tas nebūs piemērots. Vēl ingvera tēja palīdz gadījumos, kad tikko kā sākusies saaukstēšanās.
Galvas sāpes mazināt palīdzēs daži aromāti, piemēram, rozmarīns ir lielisks galvas sāpju mazināšanas līdzeklis. Protams, labāk izmantot svaigu rozmarīnu. Daudzi tos audzē virtuvē uz palodzes. Nepaslinkojiet, iegādājieties rozmarīna stādiņu tuvākajā ziedu veikalā, jo tas noteikti palīdzēs, kad Jums sāks sāpēt galva. Bez tam, šādā veidā rozmarīns tiks izaudzēts bez jebkādiem minerālmēsliem un pesticīdiem. Iemetiet vienu vai divus rozmarīna zariņus katlā, kur ieliets 1 l verdoša ūdens. Pavāriet dažas minūtes, un noņemiet no plīts. Pēc tam uzsedziet uz galvas dvieli un izbaudiet rozmarīna aromātu, tieši tāpat, kā Jūs ieelpojat vārītu kartupeļu garaiņus tad, kad esat saaukstējušies.

images
Un te būs vēl daži padomi galvassāpju mazināšanai…

  • Ja tevi nomocījis stress, tev var palīdzēt masāžas. Tās lieliski noņem saspringumu, palīdz atbrīvoties muskuļiem un rada emocionālu labsajūtu.
  • Var palīdzēt kompreses – siltas vai pretēji – aukstas, tās jāliek uz pieres vai galvaskausa pamatnes.
  • Izmēģini sildošās ziedes, kuru sastāvā ir ingvers vai kanēlis – iemasē tās deniņos.
  • Labi palīdz aromātisko eļļu iemasēšana deniņos, izvēlies eļļas, kas darbojas kā pretsāpju līdzekļi – greipfrūtu, mentola vai piparmētru.
  • Viegli pamasē deniņus – vietā, kur starp deniņu kauliem veidojas iedobīte.
  • Kāposts ir viens no labākajiem tautas līdzekļiem pret daudzām kaitēm, tajā skaitā, galvassāpēm. Saburzi kāposta lapu, lai nedaudz sāk izdalīties sula, izveido no tās kompresi un liec to uz pieres.
  • Ja galvassāpes radušās emocionālas pārslodzes dēļ, var palīdzēt silta vanna, kurai pievieno kādu no nomierinošajām ēteriskajām eļļām, piemēram, lavandas eļļu (šīs procedūras nav ieteicamas cilvēkiem ar asinsvadu problēmām – vēnu varikozi vai hipertoniju).
  • Ja ciet no pirmsmenstruālā sindroma vai ātri nogursti, kā rezultātā tevi piemeklē galvassāpes, tev var palīdzēt sarīvēto ķiploku metode – smalki sarīvē ķiploku un paturi to pie plaukstas locītavas 15 minūtes.
28. marts, 2016 | 8540 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.