array(0) { }

Ikdienišķi jautājumiem, uz kuriem sniegta zinātniska atbilde (2. daļa)

Kā noslāpēt skaļo vēdera kurkstēšanu?
Eksistē pāris triki, lai šo skaņu noslāpētu, ja, piemēram, esi sabiedriskā vietā. Pirmais triks ir tāds – kad jūti, ka kurkstiens tūliņ parādīsies, paņem kādu priekšmetu (piemēram zīmuli) un iespied to tajā vietā vēderā, kur kurkstienam būtu jāparādās (ar trulo zīmuļa daļu, protams). Tādā veidā tu saspiedīsi to kuņģa daļu, kurai cauri “skrien” peristaltikas vilnis un skaņa, kas radīsies, būs daudz klusāka. Otrais triks ir vienkāršāks – ieelpot maksimāli dziļi, kad jūti, ka kuņģis tūliņ pados skaļo signālu. Elpu vajadzētu aizturēt, kamēr jūti, ka kurkstiens “paiet garām”. Šis triks darbojas tāpat kā iepriekšējais, tikai šoreiz piepildītās plaušas spiež no augšas uz kuņģi samazinot tā tilpumu un vietu, kur gaisam un pārpalikušajam kuņģa saturam peristaltikas ietekmē radīt kurkstošo skaņu.

Kādēļ uz rāvējslēdzējiem ir burti YYK?
YYK ir saīsinājums no Yoshida Kogyo Kabushikikaisha, kas ir kompānija, ko 1934. gadā dibināja Tadao Yoshida. Šī kompānija mūsdienās ir vadošā rāvējslēdzēju ražotāja pasaulē, saražojot aptuveni 90% no pasaulē rāvējslēdzējiem pasaulē. Viņi ne tikai ražo rāvējslēdzējus, bet arī iekārtas, ar kurām tos ražot. YYK kompānijas ražotnes atrodas 71 pasaulē valstī, no kurām lielākā atrodas ASV, Džordžijas štatā. Dienas laikā tur tiek saražoti 7 miljoni rāvējslēdzēju.

Kādēļ piparmētra rada vēsuma sajūtu?
Piparmētras sastāvā ir mentols, kas piemāna smadzenes, liekot tām domāt, ka vietas, kurās tas pieskaras ir aukstas. Mentols savienojas ar aukstumu uztverošiem receptoriem un izmaina to darbību, padarot tos jūtīgākus. Tādējādi receptori sūta uz smadzenēm vairāk signālu uz smadzenēm pie normālas vides temperatūras nekā parasti. Smadzenes to interpretē tā, ka attiecīgā ķermeņa daļa ir pakļauta zemām temperatūrām. Ikreiz, ka tu košļā mentolu saturošu košļājamo gumiju un ieelpo caur muti gaisu, aukstuma receptori mutē ir kļuvuši tik jūtīgi, ka viegli reaģē uz šo gaisa plūsmu.

Kādēļ aukstā laikā parādās iesnas?
Parastā dienā cilvēka deguns izdala nedaudz mazāk par litru gļotu un šķidrumu, kuru mēs nemanot norijam. Aukstā laikā asinsrite degunā pastiprinās – tā ir normāla atbildes reakcijas, kuras uzdevums ir saglabāt deguna iekšējo vidi siltu. Taču tā kā pie deguna gļotādā esošajiem dziedzeriem pieplūst vairāk asiņu, tad tie arī sāk ražot daudz vairāk sava produkta. Rezultātā saražotās gļotas piepilda degunu un sāk plūst caur nāsīm. Ieejot siltā telpā asinsvadi degunā sašaurinās un process tiek apturēts.

2

19. aprīlis, 2016 | 4115 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Edgars
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.