array(0) { }

Kas notiktu, ja Saule izdzistu?

Kāds liktenis sagaidītu mūs, ja Saule pēkšņi izdzistu, vai pat pavisam pazustu?

Kāds liktenis sagaidītu mūs, ja Saule pēkšņi izdzistu, vai pat pavisam pazustu?

Ja tu ievietosi karstas kafijas krūzi saldētavā, tad tā neatdzisīs acumirklī. Līdzīgi, ja Saule izdzistu, tad Zeme saglabātu savu siltumu vēl pāris miljonus gadu (siltums gan šajā ziņā ir relatīvs jēdziens, ja to salīdzina ar visuma temperatūru). Taču tas nenozīmē, ka mēs nesajustu vēsuma pieskārienu daudz ātrāk.

Ja Saule izdzistu, Zemes vidējā temperatūra samazinātos līdz -17°C jau pirmajā nedēļā. Gada laikā tā nokristu jau līdz -73°C. Visi Zemes okeāni aizsaltu, bet ironiskā kārtā zem ledus saglabātos vēl šķidrs ūdens, jo ledus ir labs siltuma izolators, kā arī ūdeni šķidru saglabātu Zemes ģeotermālais siltums, kas nāk no planētas kodola. Pāris miljonu gadu laikā Zemes temperatūra samazinātos līdz -240°C.

Daži mikroorganismu paveidi spētu izdzīvotu pat miljonus gadu, taču lielākā daļa Zemes dzīvības ietu bojā jau drīzumā pēc Saules izdzišanas. Fotosintēze apstātos acumirklī un lielākā daļa augu izmirtu jau pirmajās nedēļās. Lielie koki spētu izdzīvotu dažus desmitus gadus, pateicoties uzkrātajām barības vielām stumbrā un lēnajai vielmaiņai. Izmirtu gandrīz visi dzīvnieki. Visilgāk izturētu maitēdāji, kas barotos ar mirušajiem dzīvniekiem. Taču arī tie ilgi neizturētu lielo aukstumu.

Vislabākais izdzīvošanas variants cilvēkam būtu atomzemūdenēs okeānu dziļumā vai pie ģeotermālajām zonām. Viena no tādām vietām būtu Islande, kas jau šobrīd 87% enerģijas iegūst tieši no ģeotermālās aktivitātes. Cilvēki spētu izdzīvot, ja izmantotu šo ģeotermālo zonu un vulkānu siltumu, vēl vismaz simtiem gadu. Ja Saule ne tikai izdzistu, bet arī pavisam pazustu, tad zustu arī gravitācijas lauks, kas Zemi notur orbītā ap Sauli. Zeme kā bumbiņa aizlidotu visuma dzīlēs, bet teorētiski spētu saglabāt kādu laiku dzīvību, kamēr pilnībā nesasaltu vai neietriektos kādā citā objektā.

 

Solar-Eclipse

17. augusts, 2014 | 2753 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.