array(0) { }

Nošķirtība no sava mobilā telefona rada trauksmi

Mobilais telefons ir kļuvis par neatņemamu cilvēka dzīves sastāvdaļu un gandrīz katram tāds ir. Eksistē dažādi pieņēmumi par mobilā telefona negatīvo ietekmi ne tikai uz cilvēku atsevišķi, bet arī uz sabiedrību kopumā. Tomēr nesteidzies atteikties no šīs tehnoloģijas, jo jauns pētījums ir parādījis, ka nošķirtība no sava mobilā telefona var radīt nopietnus fizioloģiskus un psiholoģiskus efektus.

Zinātnieki no Misūri Universitātes vēlējās noskaidrot, kādu efektu uz cilvēku rada nošķirtība no iemīļotā mobilā telefona. Konkrētajā pētījumā tika apskatīti tikai iPhone īpašnieki, bet ir pamats domāt, ka pētījuma rezultāti attiecas arī uz citu telefona modeļu īpašniekiem. Pētījumam pieteicās 208 dalībnieki, no kuriem atlasīja 41 iPhone īpašnieku.

Pētījuma laikā dalībniekiem vajadzēja izpildīt uzdevumus, kas ir saistīti ar vārdu meklēšanu. Dalībnieku trauksmes līmenis, sirdsdarbības ātrums un asinsspiediens tika nepārtraukti monitorēts. Tikmēr dalībnieku iPhone bija kopā ar viņiem.

Un tad sākās īstā eksperimenta daļa. Pētījuma autori paskaidroja dalībniekiem, ka viņu iPhone telefoni traucē sirdsdarbības monitorēšanai un palūdza tos aizvākt. Tie tika novietoti redzamā un dzirdamā attālumā no pētījuma dalībniekiem. Tomēr drīzumā telefoni tika aizvākti tālāk – dalībniekiem neredzamā attālumā, kamēr viņi pildīja savu uzdevumu. Tieši tad arī tika iegūti eksperimenta neparastie dati.

Dalībnieku uzvedība izmainījās diezgan dramatiski. Viņu spēja izpildīt vienkāršo vārdu meklēšanas uzdevumu pasliktinājās, bet trauksmes līmenis, asinsspiediens un sirdsdarbības ātrums palielinājās neticami ātri.

Protams, šie 48 dalībnieki neattēlo visu cilvēku uzvedību, tomēr tie norāda uz tendenci, kas piemīt mobilo telefonu īpašniekiem. Mobilie telefoni ir kļuvuši par cilvēka personības sastāvdaļu un kad tie pazūd, tad cilvēks to izjūt kā nelielu sevis daļiņas pazaudēšana, kas izraisa trauksmi un fiziloģiskas ķermeņa atbildes reakcijas.

Cik labi tas ir, atliek izlemt katram individuāli, tomēr ir skaidri redzams, ka cilvēks saplūst ar paša radītajām tehnoloģijām un lēnām zaudē savu būtību tajās. Ņemot vērā tehnoloģisko ierīču attīstības ātrumu, tad šī saplūšana tikai turpināsies.

22. janvāris, 2015 | 2104 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.