array(0) { }

Kādēļ rodas deja vu sajūta?

Dežavu jeb turpmāk deja vu sajūtu būs piedzīvojis gandrīz ikviens. Zinātnieki jau kopš 19. gadsimta cenšas noskaidrot, kas ir šī neparastā un mīklainā sajūta.

Dežavu jeb turpmāk deja vu sajūtu būs piedzīvojis gandrīz ikviens. Zinātnieki jau kopš 19. gadsimta cenšas noskaidrot, kas ir šī neparastā un mīklainā sajūta.

Dīvainā un nedaudz satraucošā atklāsmes sajūta, ka tu jau esi bijis šajā vietā, dzirdējis šo cilvēki un redzējis tieši to pašu, ko šobrīd, ik dienu piemeklē simtiem cilvēku visā pasaulē. Dažkārt šī sajūta ir bijusi tik spēcīga, ka cilvēki patiešām noticējuši, ka kaut kādā pārdabiskā veidā viņi jau šo vietu ir apmeklējuši. Varbūt iepriekšējā dzīvē. Deja vu sajūta jau izsenis ir bijis avots dažādu paranormālu notikumu izskaidrošanai, taču, kas patiesībā notiek cilvēkā, kad tas piedzīvo šo neparasto sajūtu?

patiesība ir tāda, ka zinātne vēl pilnībā nespēj izskaidrot deja vu sajūtas iemeslu un mehānismu, kas ir novedis situāciju līdz dažādu teoriju izstrādei. Kolorādo Štata Universitātes pētnieki gan ir nonākuši tik tālu, ka šobrīd spēj mākslīgi radīt cilvēkiem deja vu sajūtu, taču tas notiek pie stingri noteiktiem apstākļiem. Un viņi to panāca izmantojot videospēles. Izmantojot The Sims spēli kā platformu, izdevās radīt savdabīgu virtuālās realitātes istabu, kurā rūpīgi tika izstrādāti dažādi slāņi, grafika un mākslinieciskais noformējums.

Rezultāti izrādījās visai interesanti. Ja dažādu istabu izkārtojums bija pārāk līdzīgs, tad pētījuma dalībnieki spēja atpazīt lietas, kuras redzēja jau citās istabās. Bet, ja istaba bija ar neskaidrām līdzībām, tad pētījuma dalībniekiem ļoti bieži radās deja vu sajūta. Šis eksperiments norāda uz to, ka deja vu sajūtas veidošanā ir iesaistīta atmiņa. Sajūta rodas, kad cilvēks piedzīvo situāciju vai atrodas vietā, kas reiz jau bija piedzīvota līdzīgā veidā, taču to neatceras. Piemēram, cilvēks var izjust deja vu sajūtu kādā parkā. Ļoti iespējams, ka cilvēks ir redzējis kādreiz līdzīgu parku bildēs vai pat bijis citā parkā, kas nedaudz atgādina to, kurā viņš atrodas šobrīd. Apkārtne it kā ir ļoti līdzīga, taču smadzenes nespēj līdz galam izveidot saistību starp kādreiz redzēto un šobrīd piedzīvoto. Tajā brīdī rodas deja vu sajūta.

Līdzīga teorija deja vu sajūtu izskaidro ar traucējumiem informācijas, uztveres un atmiņas darbībā cilvēka smadzenēs. Šie traucējumi gluži kā Tv signāla traucējumi ir pārejoši. Šāda teorija izskaidro arī to, ka epilepsijas slimniekiem, kuriem šādi traucējumi rodas biežāk, ir arī biežākas deja vu sajūtas epizodes.

dejavu

18. septembris, 2014 | 3529 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.