array(0) { }

Kādēļ uzbrūk dušas aizkariņš?

Daudzi būs izbaudījuši to brīdi, kad ieejot dušā, aivelkot aizkariņu, atverot ūdens krānu un ļaujoties relaksējošai ūdens masāžai, pēkšņi kaut kas mitrs aptinas ap kāju. Jau atkal dušas aizkars tev uzbrūk! Bet kādēļ tas tā dara?

Daudzi būs izbaudījuši to brīdi, kad ieejot dušā, aivelkot aizkariņu, atverot ūdens krānu un ļaujoties relaksējošai ūdens masāžai, pēkšņi kaut kas mitrs aptinas ap kāju. Jau atkal dušas aizkars tev uzbrūk! Bet kādēļ tas tā dara? Šī mīkla ir nodarbinājusi daudzu fiziķu un citu zinātnieku prātus. Ir bijuši plaši strīdi un pat kautiņi šajā sakarā, bet atminēt dušas aizkara noslēpumu tā arī nav izdevies. Neviens īsti nezina, kādēļ tas tā uzvedas.

shower_5

Tomēr ir vairākas teorijas, kas to cenšas izskaidrot. Vienkāršākā no tām apgalvo, ka siltais gaiss un tvaiks no ūdens ceļas augšā, kamēr vēsais caur dušas apakšu ieplūst iekšā un līdzi paķer aizkariņu. Drosmīgākie no pētniekiem apgāza šo teoriju, ieiejot ledusaukstā dušā un novērojot kā dušas aizkars viņiem uzbrūk tik un tā.

shower_2

Mīklu cenšas izskaidrot arī izmantojot Bernulli efektu, kas nosaka, ka krītošais ūdens izraisa gaisa plūsmas izmaiņas dušā. Dušas iekšpusē tādēļ nedaudz samazinās gaisa spiediens, bet ārpus relatīvi lielākais gaisa spiediens grūž dušas aizkariņu iekšpusē.

shower_3

Tad ir vēl Koanda efekts. Šo efektu var novērot katrs vieglā eksperimentā. Atver ūdens krānu un turot ar diviem pirkstiem aiz gala karoti, tuvini to ūdenim ar izliekto pusi. Kad karote saskaras ar ūdeni, tad tā it kā pati iegrimst vēl dziļāk ūdens strūklā. Līdzīgā veidā, kad ūdens pilieni nonāk uz aizkariņa, tie varētu to ievilkt dziļāk dušā.

shower_4

Iespējams labāko teoriju šīs mīklas atrisināšanā piedāvāja Masačūsetsas profesors Deivids Šmidts, kurš par savu darbu saņēma Ig Nobela prēmiju, ko pasniedz par muļķīgākajiem, bet ne mazāk nozīmīgiem atklājumiem. Izmantojot datormodeli, kurā varēja novērot ūdens un gaisa plūsmas izmaiņas dušā, viņš nonāca pie secinājuma, ka dušā rodas gaisa virpulis. Turklāt šis gaisa virpulis ir horizontāls un ievelk sevī dušas aizkariņu. Par spīti tam, ka šī ir labākā dušas aizkariņa teorija, vēl ir jāveic papildus pētījumi.

Kamēr zinātnieki vēl diskutē par šīs parādības cēloņiem, savā ikdienā varam izmantot gaužām vienkāršu veidu kā izvairīties no dušas aizkariņa uzbrukumiem: saslapiniet tā apakšējo daļu un tas vairs neizrādīs agresivitāti. 🙂

2. augusts, 2014 | 1990 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.