array(0) { }

Kas ir pasaulē indīgākie zirnekļi?

Holivudas filmas mums ir iemācījušas, ka visbīstamākie zirnekļi ir lieli tarantuli, kas lēnām kustinot savas matainās kājeles par to vien domā, kā iekost cilvēkam. Realitātē gan jāsaka, ka tarantulu izraisītā arahnofobija ir stipri pārspīlēta.

Holivudas filmas mums ir iemācījušas, ka visbīstamākie zirnekļi ir lieli tarantuli, kas lēnām kustinot savas matainās kājeles par to vien domā, kā iekost cilvēkam. Realitātē gan jāsaka, ka tarantulu izraisītā arahnofobija ir stipri pārspīlēta. Lai gan tarantula kodums izraisīs sāpes koduma vietā, tas tevi nenogalinās, ja vien neesi alerģisks pret tā indi.

No 40000 zināmo zirnekļu sugām, tikai neliela daļa spēj izraisīt sāpīgu kodumu. Par spīti tam, ziņas par zirnekļu kodumiem turpina pieaugt. Taču visbiežāk šos kodumus tikai piedēvē zirnekļiem. Kādā pētījumā, kurā tika apkopoti dati par 600 cilvēkiem, kas meklēja medicīnisko palīdzību pēc zirnekļa koduma, izrādījās, ka tikai 20% no viņiem kodumu patiešām izraisīja zirneklis. Vien 10% no tiem gadījumiem, kad cilvēkam iekoda indīgs zirneklis, beidzās letāli. Taču jāatceras, ka zirnekļa kodums var radīt audu atmiršanu, šūnu nāvi, sliktu dūšu un citus nepatīkamus efektus, kas nav obligāti nāvējoši.

Zirnekļa inde produējas īpašos dziedzeros, kas ar kanāliņa palīdzību ir savienoti ar tā “ilkņiem”. Kamēr zirneklis nejūt briesmas, šie “ilkņi” paliek ivilkti tā žokļos. Kad zirneklis tos ietriec cilvēka ādā, inde ieplūst asinsritē un lēnām izplatās gan lokāli ap koduma vietu, gan pa visu organismu. Daudzu zirnekļu kodumi ir tā saucamie “sausie kodumi”, jo netiek izdalīta inde.

Lai gan nav strikti noteikts, kurš ir pasaulē indīgākais zirneklis, tomēr visbiežāk šī topa augšgalā nonāk Atrax robustus, kas ir sastopamas Austrālijā. Saraksta augšgalā tas ir tādēļ, ka tā kodums visbiežāk izraisa nāvi cilvēkam. Tāpat tas ir zirneklis, kas visbiežāk sakož cilvēkus. Šī zirnekļa žokļi ir tik spēcīgi, ka tā kodums spēj caururbt cilvēka nagus. Daudzos gadījums nāve pēc šī zirnekļa koduma ir iestājusies 15 minūšu laikā.

Atrax robustus visbiežāk var sastapt 160 kilometru rādiusā ap Sidneju. Ziņojumi par šiem zirnekļiem parasti savu maksimumu sasniedz vasarā un rudenī, kad tie auž tumšas nokrāsas tīklus un sākas to vairošanās sezona. 1980. gadā tika atklāta pretinde pret Atrax robustus indi un nāvju skaits pēc to kodumiem ir būtiski samazinājies. Neskatoties uz to, šie zirnekļi vēl aiz vien tiek uzskatīti par bīstamākiem nekā, piemēram, melnā atraitne – galvenokārt to agresīvās uzvedības dēļ (ja tu centīsies to aizgaiņāt, tad tikai padarīsi to vēl agresīvāku).

Aktīvā viela šo zirnekļu indē saucas delta-atrakotoksīns. No aminoskābju ķēdes sastāvošais neirotoksīns izraisīs nervu šūnu uzbudinājumu, kā ietekmē 30 minūšu laikā pēc koduma sāksies stipras sāpes. Šis neirotoksīns ietekmē nervu šūnu jonu kanālu darbību, kas rada paralīzi.

Par otro indīgāko zirnekli pasaulē parasti atzīst Phoneutria nigriven no Brazīlijas. 2007. gadā Ginesa Rekordu grāmatā to pat atzina par pasaulē indīgāko, jo vienā reizē tas spēj ievadīt 1 – 2 miligramus indes savā upurī. Līdzīgi kā ar Atrax robustus, tas ir ļoti agresīvs. Phoneutria nigriven ir pie vainas pusei no cilvēku hospitalizācijas zirnekļu kodumu dēļ Dienvidamerikā.

Jebkurš no šo zirnekļu kodumiem ir ļoti nepatīkams. Tomēr pateicoties pretindei, šo zirnekļu kodumi mūsdienās parasti netiek saistīti ar būtiskām veselības problēmām. Zirnekļi parasti paši neuzbrūk, ja vien tie nejūt, ka tiek pārkāpta to teritorija.

spider4l

8. novembris, 2014 | 15079 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.