array(0) { }

Vai tev garšo kafija? Tas atkarīgs no taviem gēniem.

Dažiem kafija ir kā īsts dievu dzēriens, bet citiem tas neizraisa pilnīgi nekādu reakciju. Jauns pētījums parāda, ka kafijas efekts ir atkarīgs no taviem gēniem.

Dažiem kafija ir kā īsts dievu dzēriens, bet citiem tas neizraisa pilnīgi nekādu reakciju. Jauns pētījums parāda, ka kafijas efekts ir atkarīgs no taviem gēniem.

Pētnieki analizēja ģenētisko informāciju no vairāk nekā 120000 cilvēkiem, kas piedalījušies dažādos ar kafiju saistītos eksperimentos. Viņi atklāja astoņus punktus cilvēka genomā, kas ir saistīti ar kafijas lietošanas paradumiem. Seši no šiem punktiem jeb gēniem agrāk nebija zināmi. Pētījums publicēts žurnālā Molecular Psychiatry.

Pētījums apstiprina iepriekš zināmo informāciju, ka kafijas tasīte motivē kafijas dzērājus uz pozitīvu darbību un spētu izskaidrot, kādēļ kafija tik atšķirīgi iedarbojas uz dažādiem cilvēkiem. Kafija ir biežāk lietotais kofeīna avots pasaulē un to ir saistījuši gan ar riskiem, kas pasliktina veselību, gan arī ar veselību uzlabojošām īpašībām.

Pētījums apstiprināja, ka kafijas dzeršana samazina risku saslimt ar 2. tipa cukura diabētu, dažām aknu saslimšanām un Parkinsona slimību. Tomēr netika atrasta saistība starp kafiju un riskiem saslimt ar onkoloģiskām slimībām, sirds un asinsvadu saslimšanām, grūtniecību un citiem stāvokļiem. Taču galvenais pētījuma atklājums bija cits.

Pētījumā zinātnieki identificēja ģenētiskas atšķirības, sauktas par viena nukleotīda polimorfismu (SNPs), kuras saistīja ar kafijas lietošanu vairāk nekā 100000 cilvēku. Pētnieki atklāja divus jaunus gēnus, kas ir iesaistīti organisma atbildes reakcijā, kad tiek uzturā lietots kofeīns (gēni POR un ABCG2). Tika noskaidrots, ka cilvēkiem, kuri biežāk lieto uzturā kafiju, ir sastopams kāds no šo gēnu variantiem, kas kodē proteīnus, kuri iesaistās kofeīna vielmaiņā.

Tika atklāti arī citi DNS apgabali, kas iestastās kafijas pozitīvās atgriezeniskās saites regulēšanā. Lielākajiem kafijas dzērājiem biežāk ir sastopams gēns SLC6A4, kas izstrādā proteīnu, kas, iesaistoties kofeīna vielmaiņā, smadzenēs palielina serotonīna transporta ātrumu. Serotonīns savukārt ir saistīts ar labsajūtas rašanos. Cilvēki bez šī gēna aktivitātes atzīmēja, ka nespēj gūt nekādu baudu no kafijas lietošanas.

Pētījums apstiprināja hipotēzi, ka kafijas lietošanas īpatnības nosaka dažādie kofeīna vielmaiņas un neiroloģiskie mehānismi. Tas arī parāda, kādēļ daži cilvēki bez kafijas nespēj “izdzīvot”, bet citiem šis dzēriens neizraisa nekādu efektu. Mūsu gēniem ir liela ietekme uz to, kas mums patīk un kas nē. Šis ir viens no pētījumiem, kas to pierāda. Tādēļ nākmreiz, kad dzersi savu piekto kafijas tasīti, aizbildinies, ka tas tev ir gēnos.

BzBnamvCcAA9Iqb

9. oktobris, 2014 | 1942 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.