Patiesība par Bermudu trijstūri
Bermuda Trijstūris ir liela teritorija, kas atrodas starp Floridu, Puertoriko un Bermudas salām. Tiek uzskatīts, ka pēdējo gadsimtu laikā šajā vietā neizskaidrojamā veidā pazūd dučiem lidmašīnu un kuģu. Nespējot izskaidrot šīs pazušanas, cilvēki ir centušies izskaidrot šos notikumus kā citplanētiešu aktivitāti vai dabas radītas anomālijas. Taču visticamāk reģions ir vienkārši neveiksmīgas apstākļu sakritības radies notikumu kopums, kas apklājis to ar mistikas plīvuru.
Bermuda Trijstūra reģionam nelāgo slavu sāka piedēvēt Kristofers Kolumbs, kurš 1492. gada 8. oktobrī atzīmēja neparastus kuģa kompasa rādījumus šajā vietā. Viņš par to neziņoja savai apkalpei, jo domāja, ka tas jau tā satrauktajos cilvēkos radīs lielāku paniku. Acīmredzot tā bija laba ideja, jo trīs dienas vēlāk, Kolumbs ziņoja par dīvainu gaismu okeānā, kuģa apkalpe draudēja kuģot atpakaļ uz Spāniju.
Šis un citi ziņojumi par kompasa bultiņas neprecīzo norādi uz ziemeļiem pamazām veidoja reģiona nelāgo slavu. 1970. gadā ASV Krasta Apsardze izskaidroja kompasa neprecīzos rādījumus: Bermuda Trijstūris ir viena no nedaudzajām vietām uz planētas, kur kompasa bultiņa norāda uz ģeogrāfisko ziemeļpolu nevis kā citur – uz magnētisko ziemeļpolu. Tas rada līdz pat 20 grādiem lielu nobīdi kompasa rādījumos. Ja šo nobīdi neņem vērā, tad kuģotājs var diezgan stipri novirzīties no sava kursa.
Daudziem šāds izskaidrojums nebija pa prātam, jo vairums kuģu kapteiņu bija ņēmuši vērā šo kompasa rādījuma nobīdi. 2005. gadā ASV Krasta Apsardze reaģējot uz kā da TV vadītāja ziņojumiem, atsvaidzināja informāciju par magnētiskā lauka anomālijām Bermuda Trijstūrī: lai gan magnētiskais lauks visā pasaulē atrodas pastāvīgi mainīgā stāvoklī, Bermuda Trijstūra reģionā tas ir relatīvi nemainīgs un ne ar ko neatšķiras no rādījumiem citviet okeānos.
Modernā leģenda par bermuda Trijstūra anomāliju radās 1950. gadā, kad Edvards Van Vinkls publicēja rakstu par to Associated Press. Vinkls rakstīja par neparastiem kuģu un komerciālo lidmašīnu pazušanas gadījumiem šajā reģionā. Kopumā bez pēdām pazuda vismaz 135 cilvēki. 1955. gadā publicētajā M. K. Jessupa grāmatā The Case for the UFO tika izvirzīta teorija, ka pie vainas ir citplanētieši. Galu galā netika taču atrastas nekādas pazudušo kuģu un lidmašīnu atlūzas. 1964. gadā Vincents Gaddis ieviesa terminu Bermuda Trijstūris un apgalvoja, ka pazuduši šajā reģionā ir vismaz 1000 cilvēki. Ažiotāža ap šo vietu savu kulmināciju sasniedza 1970. gados, kad Čarlzs Berlics laida klajā savu grāmatu The Bermuda Triangle.
1975. gadā kritiķis Larijs Kuše laida klajā savu grāmatu The Bermuda Triangle Mystery: Solved, kurā apgalvoja, ka visi tā saucamie pētnieki, kas aprakstījuši neskaitāmos kuģu un lidmašīnu pazušanas gaījumus Bermuda Trijstūrī nav ņēmuši virkni neapgāžamu faktu – vairums gadījumu tika prezentēti kā neizskaidrojami, lai gan tie bija ļoti labi izskaidrojami. Bet citi gadījumi vispār nenotika Bermuda Trijtūra reģionā. Pēc ilgsotšas izmeklēšanas, Kuše nāca pie atziņas, ka pazušanas gadījumu skaits, kas notika Bermuda Trijstūrī nav bijis lielāks kā citos okeānu reģionos pasaulē, kur kuģu un lidmašīnu plūsma ir līdzīga. Tāpat citi autori bija maldinājuši lasītājus, kad, ziņojot par pazušanas gadījumiem, netika pieminētas vētras un tamlīdzīgi laikapstākļi reģionā. Īsāk sakot – autori nebija kārtīgi iepazinušies ar visām pazušanas detaļām, bet atsveišķus gadījumus vispār safabricēja vai kārtīgi izpušķoja.
Kušes grāmata paveica savu uzdevumu un drudzis ap Bermuda Trijstūri pamazām norima. Tomēr dažādi televīzijas šovi, filmas un raksti žurnālos turpināja uzturēt miklaino atmosfēru ap Bermuda trijstūri. ņemot vērā, ka negadījumu skaits šajā reģionā vidēji nav lielāks kā citos līdzīgos reģionos pasaulē, tad tos nav nepieciešams izskaidrot kā paranormālus vai neizskaidrojamus. Taču nemierīgākiem prātiem tiek piedāvāti daži dabiski izskaidrojumi, kuros dalību neņem citplanētieši vai citu dimensiju būtnes.
Kuģu un lidmašīnu atlūzu neatrašanu reģionā var izskaidrot ar Golfa straumes īpatnību, kas ātri vien aizskalo visas atlūzas dziļi okeānā. Tāpat laikapstākļi šajā reģionā bieži vien raa vētras un augstus viļņus, kas var rasties ļoti strauji. Tāpat jāņem vērā arī cilvēka faktors, jo reģionā bieži uzturas kuģotāji ar mazu pieredzi, tādēļ nav brīnums, ka laika gaitā Bermuda Trijstūrī sakrājies jocīgu negadījumu skaits.