Vai guļot var kaut ko iemācīties?
Daudzi cilvēki (pamatā studenti) kaut reizi noteikti būs izmēģinājuši triku ar mācību vielas ieraksta klausīšanos gulētiešanas laikā. Pirmie pētījumi šajā jomā parāda, ka šī tehnika nemaz tik zemē metama nav.
Daudzi cilvēki (pamatā studenti) kaut reizi noteikti būs izmēģinājuši triku ar mācību vielas ieraksta klausīšanos gulētiešanas laikā. Pirmie pētījumi šajā jomā parāda, ka šī tehnika nemaz tik zemē metama nav.
Smadzeņu aktivitāte miegā laikā nebūt nekļūst vājākā nekā nomoda laikā. Tas pamatā notiek tādēļ, ka smadzenes apstrādā dienas laikā iegūto informāciju un “sakārto to pa plauktiņiem”. Grupa pētnieku no Parīzes veica eksperimentus, lai noskaidrotu, cik labi smadzenes varētu iemācīties vēl kaut ko jaunu miega laikā. Pētījuma dalībniekiem vispirms nomoda laikā vajadzēja klasificēt pētījuma autoru izrunātos vārdus divās kategorijās – vārds atbilda pie dzīvnieku vai lietu kategorijas.
Kad šī pētījuma daļa tika pabeigta, dalībniekiem vajadzēja doties uz tumšu telpu un iemigt. Miega laikā pētnieki sekoja katra dalībnieka smadzeņu aktivitātes līmenim ar elektroencefalogrāfa palīdzību. Pētījuma autori turpināja izteikt vārdus, kurus nu jau guļošajiem dalībniekiem vajadzēt klasificēt divās kategorijās. Ar elektroncefalogrāfa palīdzību pētījuma veicēji spēja noteikt ne tikai to, kuri smadzeņu reģioni šīs darbības laikā aktivizējas, bet arī to, vai tas vispār notiek.
Pētījuma laikā atklājās tas, ka tas patiešām notiek un cilvēka smadzenes miega laikā mēdz būt pat vēl aktīvākas nekā nomodā. Turinot izteikt vārdus, kad dalībnieki jau gulēja, elektroencefalogrāfa uzrādīta informācija parādīja, ka pētījuma dalībnieki turpināja tos klasificēt pēc iepriekš noteiktās kategorijas. Tādā veidā tika noskaidrots, ka “guļošas” smadzenes spēj ne tikai reaģēt uz izteiktiem vārdiemm, bet pat klasificēt tos pēc noteiktas kategorijas. Tas gan nenotika tik ātri kā esot nomodā, kad cilvēks spēj koncentrēties uz uzdoto uzdevumu. Miega laikā viss process notika neapzināti.
Droši vien ikviens cilvēks būs piedzīvojis situāciju, kad no rīta sapņojot ir izdzirdējis modinātājpulksteņa zvanu. Sapņojot cilvēks nesaprot, no kuras vietas šī skaņa nāk, taču ir acīmredzams, ka smadzenes integrē no ārpasaules nākošo informāciju zemapziņā noritošajā sapnī. Līdzīgs process tika novērots arī eksperimenta laikā.