Izārstē sevi ar šāvienu galvā
Dažkārt pat visšausminošākie negadījumi var izrādīties paši svarīgākie dzīvē.
Dažkārt pat visšausminošākie negadījumi var izrādīties paši svarīgākie dzīvē.
1988. gadā žurnālos Physician’s Weekly un British Journal of Psychiatry parādījās raksti par kādu 19 gadus vecu jaunieti, kurš “izārstēja” pats sevi no obsesīvi kompulsīviem traucējumiem (OKT). OKT raksturojas ar uzmācīgu domu rašanos un darbībām, kurām ir grūti pretoties. Tipisks OKT piemērs ir bieža roku mazgāšana vai cita rakstura rituālistiska uzvedība. Abos žurnālos jaunietis tika saukts par Džordžu, bet izārstēja viņš sevi ar ieroča šāvienu galvā.
Džordža stāvoklis radīja viņam lielas ciešanas un viņš nolēma veikt pašnāvību, iešaujot sev galvā. Lode iestrēga galvas smadzeņu kreisajā pieres daivā. Tā izrādījās tā pati smadzeņu daļa, kas atbild par OKT simptomu rašanos. Dažos smagos gadījumos ārsti ir veikuši šīs smadzeņu daļas izgriešanu un novērojuši OKT simptomu izzušanu. Džordža gadījumā ķirurgi centās izņemt lodi no viņa smadzenēm, taču nespēja izņemt visas šķembas.
Trīs nedēļas pēc operācijas Džordžu pārvietoja uz slimnīcu, kur psihiatrs vārdā Leslijs Soljoms, varēja viņu novērot. Soljoms atklāja, ka jaunieša OKT ir pilnībā izzuduši. Veicot rūpīgus testus, lai noskaidrotu, vai Džordžam nav cita rakstura smadzeņu darbības traucējumi, netika atklātas nekādas anomālijas. IQ testi uzrādīja, ka nav nekādu būtisku izmaiņu arī Džordža intelektuālajā sfērā pirms negadījuma un pēc tā. Pārsteidzoši, bet viņš nebija zaudējis pilnīgi nekādu smadzeņu funkciju.
Pirms OKT simptomu parādīšanās, Džordžam bija ļoti labas sekmes skolā. Viņš atgriezās pie mācībām, kamēr uzturējas slimnīcā, un sasniedza līdzīgus rezultātus.
Džordža gadījums nav tāds vienīgais psihiatrijā. Viens no slavenākajiem gadījumiem ir saistīts ar dzelzceļa strādnieku Fineju Geidžu, kuram darbā negadījuma laikā galvaskausā ietriecām metāla stienis. Geidžs ne tikai izdzīvoja pēc negadījuma, bet arī atgriezās darbā pēc pāris mēnešiem. Tomēr viņa kolēģi pamanīja, ka Geidžs ir mainījies. Līdz tam mierīgais Geidžs bija kļuvis ļoti izklaidīgs un nepacietīgs. Viņam negadījuma laikā tika bojāta galvas smadzeņu pieres daivas. Vēlākos pētījumos noskaidrojās, ka tieši šī smadzeņu daļa atbild par personības un rakstura iezīmēm.
Džordža gadījumā gan iznākums bija daudz pozitīvāks un cik zināms viņš spēja uzsākt jaunu un pilnībā no OKT brīvu dzīvi.