array(0) { }

Sarkanās krāsas efekts

Kad tu dosies uz savu nākamo randiņu, uzvelc kaut ko sarkanu. Vai arī nostājies pie sarkana fona. Pētījumi ir pierādījuši, ka cilvēkiem pretējais dzimums šķiet pievilcīgāks, ja tiem ir kāda saikne ar sarkano krāsu.

Kad tu dosies uz savu nākamo randiņu, uzvelc kaut ko sarkanu. Vai arī nostājies pie sarkana fona. Pētījumi ir pierādījuši, ka cilvēkiem pretējais dzimums šķiet pievilcīgāks, ja tiem ir kāda saikne ar sarkano krāsu. Piemēram, cilvēki, ar sārtu sejas nokrāsu vai tie, kuri valkā sarkanus apģērbus, ir atzīti par seksīgākiem. Dīvainā kārtā pat melnbaltās fotogrāfijās esoši cilvēki, kuriem mugurā ir sarkans apģērba gabals, tiek atzīti par pievilcīgākiem nekā citi.

Bendžamins Hajdens no Ročesteras Universitātes vēlējās noskaidrot, vai šī cilvēka īpašība ir kulturāli radīta vai arī tai ir kāds bioloģisks pamats. Ļoti daudzās kultūrās sarknā krāsa tiek saistīta ar seksu vai romantiku. Taču, ja šis pats efekts būtu sastopams arī primātiem, tad tam varētu būt bioloģiska izcelsme.

Hajdens vadīja jaunu pētījumu, kurā rēzus makakiem vajadzēja skatīties uz fotogrāfijām ar pretējā dzimuma pārstāvjiem, kas atradās uz zila vai sarkana fona. Ilgāka kādas fotogrāfijas vērošana liecinātu par lielāku interesi. Pērtiķiem kā kontroles attēls tika demonstrēta bilde ar gliemežvāku tāpat uz sarkana vai zila fona.

Ir zināms, ka abi rēzus makaku dzimumi izmanto sarkano krāsu kā seksuālos signālus. Pārošanās sezonas laikā sieviešu dzimuma makaku sēžamvieta iegūst sārtāku nokrāsu, bet vīrišķā dzimuma pārstāvju sēklinieki kļūst gandrīz sarkani. Tāpat arī to sejas kļūst daudz sārtākas nekā pārējā gada laikā.

Atklājās, ka sieviešu dzimuma pērtiķi daudz ilgāk skatījās uz pretējā dzimuma pārstāvjiem, kas atradās uz sarkana fona, nekā uz zila fona. Dīvainā kārtā šāda pati īpašība netika novērota vīrišķā dzimuma pārstāvjiem, kuri vēroja pretējā dzimuma bildes. Lai gan ir grūti pateikt, kādēļ radās šāda atšķirība, tomēr ir noskaidrojies, ka sarkanās krāsas ietekmei ir daudz senāka ietekme uz mums nekā sākotnēji šķita. Turklāt tai pavisam noteikti ir kāds bioloģisks pamats.

Cilvēka priekštecis atšķēlās no rēzus makaka priekšteča pirms aptuveni 25 miljoniem gadu, kas nozīmē, ka sarkanās krāsas ietekme uz primātu sociālo dzīvi ir datējama vismaz ar tik senu laiku. Hajdens ir nolēmis turpināt pētījumus un plāno izmantot lielāku dalībnieku skaitu, kā arī iesaistīt tajā citus primātus, piemēram, lemurus, kurus ar cilvēku saista vēl senākas saites.

lady_in_red_wallpaper_1680x1050_wallpaperhere

28. oktobris, 2014 | 2667 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.