array(0) { }

Īsāka auguma vīriešiem ir lielāks demences risks

Garākiem cilvēkiem šķiet ir paveicies, jo īsākiem cilvēkiem biežāk rodas demence. Taču būt garam ne vienmēr sniedz priekšrocības.

Garākiem cilvēkiem šķiet ir paveicies, jo īsākiem cilvēkiem biežāk rodas demence. Taču būt garam ne vienmēr sniedz priekšrocības.

Auguma garumam ir liela evolucionāra nozīme (vismaz vīriešiem). Visvienkāršākais piemērs, kas to apstiprina – mūsu senčiem, kas bija augumā garāki, bija viegklāk tālumā pamanīt ienaidnieku.

Viens no pēdējiem pētījumiem, kas tika veikts Edinburgas Universitātē, ir parādījis, ka īsākiem vīriešiem ir lielāks risks saslimt ar demenci. Par katriem -5 auguma centimetriem demences risks pieaug par 25%. Eksistē arī citas saslimšanas, kuras dīvainā kārtā saistās ar cilvēka augumu.

Vēzis
2008. gadā kāda pētījuma gaitā tika apskatīti 9000 cilvēku un tika nonākts pie secinājuma, ka gara auguma vīriešiem ir lielāks prostatas vēža risks. Izrādījās, ka īsa auguma vīriešiem ir vidēji par 19% mazāks risks saslimt ar prostatas vēzi nekā par 30 centimetriem garākiem vīriešiem. Līdzīgi ir ar sievietēm, kurām 10 cm liela auguma atšķirība rada 16% lielāku vai mazāku risku saslimt ar kādu no onkoloģiskajām slimībām. Fakts, ka auguma garums ir saistīts ar vēža risku, norāda uz to, ka mehānisms, kas šeit ir iesaistīts varētu sākt izpausties jau bērnībā, kad norit visintensīvākā organisma augšana. Tomēr gara auguma cilvēkiem ir mazāks risks saslimt ar sirds – asinsvadu saslimšanām.

Sirds – asinsvadu saslimšanas
2008. gadā veikts 52 pētījumu apkopojums ir parādījis, ka īsāka auguma cilvēkiem ir par 50% lielāks risks saslimt ar kādu no sirds – asinsvadu saslimšanām. Saskaņā ar pētījumu īsāku cilvēku kategorijā tika iekļauti cilvēki augumā zem 160,5 cm, bet gara auguma cilvēki bija virs 173,9 cm.

Insults
Kāds pētījums Izraēlā, kurā tika pārbaudīti dati par 10000 vīriešiem, parādīja, ka katri +5 cm auguma rada par 13% lielāku insulta risku.

Cukura diabēts
2. tipa cukura diabēts ir būtiski saistīts ar cilvēka svaru. Tomēr pastāv liela iespējamība, ka 1. tipa cukura diabēts ir saistīts ar cilvēka augumu. Lai gan šajā ziņā pastāv spēcīgas domstarpības un grupām, kas atbalsta un noraida šo varbūtību, ir labi argumenti, tomēr pētījumi norāda, ka viegla saistība šajās jomās pastāv. Tiek uzskatīts, ka bērni, kuriem ir 1. tipa cukura diabēts augumā ir īsāki nekā bērni bez šīs saslimšanas.

crowd-360

10. novembris, 2014 | 1981 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.