array(0) { }

Inovācijas, kas tuvākajā laikā izmainīs pasauli (1.daļa)

Tehnoloģiskā attīstība nepārtraukti virzās uz priekšu nevaldāmā tempā. Tās lietas, kurām cilvēki šobrīd neparedz iespēju nākotnē attīstīties, iespējams, jau pēc dažiem gadiem izmainīs pasauli un mūsu ikdienu. Piemēram, elektriskā lampiņa sāka nest pelņu tikai 40 gadus pēc tās izgudrošanas. Varētu šķist, ka kvēlspuldze ir apšaubāms 21.gadsimta risinājums, tomēr tā bija pieprasītākā lieta 20.gadsimtā. Šobrīd tā atkal aiziet otrajā plānā, jo cilvēki izvēlas tādas tehnoloģijas kā mirdzdiodēs (mirdzdiode ir pusvadītāju diode, kuras pāreja vadāmības virzienā plūstošas strāvas ietekmē mirdz, izstarojot redzamā vai neredzamā spektra gaismu. Mirdzdiodes mēdz saukt arī par gaismas diodēm vai LED). Jāpiebilst, ka arī LED spuldzes vairākus gadus nebija viens no pieprasītākajiem produktiem tirgū. Visi šie mazie un nejaušie izgudrojumi, kļūst par nopietnu materiālu nākotnes tehnoloģiju izpētē.

1

Elektriskais apģērbs

Fiziķis no Veik Forestas Universitātes (Wake Forest University) izstrādājis audumu, kas spēj kalpot kā lādētājs. Tas pārvērš temperatūru par enerģiju. No tā var šūt, piemēram, kreklu vai pat krēsla pārvalku, un uzlādēt savu MP3 atskaņotāju. Šīs ierīces izgudrotāja Deivida Kerola novērojumi liecina, ka izmantojot siltumu no bikšu kabatas, kas šūta no šī auduma, iespējams uzlādēt savu mobilo par 10-15% 8 stundu laikā.

2

Ekrāns bez ierobežojumiem

Portatīvo un planšetdatoru trūkums slēpjas to ierobežotajā ekrāna izmērā, uzskata dizaineris Frogs Marks Rolstons. Šobrīd viņš strādā pie idejas, kā pārvērst istabu par displeju, kur iespējams lasīt jaunākās ziņas no galda virsmas un rīkot videokonferences caur ledusskapi.

3

Mazgāšana bez rokām

15 minūšu procedūra sākas ar to, ka cilvēks novieto savu galvu zem iekārtas, kas atgādina jau tik ierasto izlietni, kas atrodama frizētavās. No sākuma galva tiek noklāta ar mazgājošo līdzekli, tad sāk tecēt siltais ūdens, un 24 silikona “pirksti” sāk mazgāšanas procesu.

4

Ārsts uz klāja

Dažas automašīnas jau ir aprīkotas ar funkciju, ka tiek izsaukta ātrā palīdzība, ja ir noticis nelaimes gadījums. Tomēr jau tuvākajā laikā tā spēs arī informēt mediķus par iespējamām traumām.  Piemēram, ārsti būs informēti, ka cietušajam ir galvas trauma, pirms vēl viņi atbrauks pie cietušā.  Mičigānas Universitātes Starptautiskā automobiļu veselības centra pētnieki izstrādāja sistēmu, kas spēj prognozēt un analizēt dažādas avārijas situācijas. Lai tiktu izveidoti šādi avāriju modeļi, avārijas vietā tiek novietotas ierīces, kas fiksē notikušo.

5

Ekrāns pret nepareizu stāju

Philips kompānijas izgudrotais ErgoSensor monitors atgādina cilvēkam, kad viņam vajadzētu iztaisnot muguru. Iebūvētā kamera seko līdzi ķermeņa stāvoklim: vai kakls nav pārāk atliekts utt. Sistēma analizē iegūto informāciju un iesaka lietotājam, kā atrast nekaitīgu un komfortablu pozīciju. Monitors atgādina savam īpašniekam arī to, kad ir laiks celties un kad vajadzētu ņemt pauzi no darba.

6

Kā likt cilvēkam apklust?

Japāņu zinātnieki izgudrojuši instrumentu ar kuru ir iespējams kontrolēt pārāk runātīgu cilvēku runas „plūdus”. Mehānisms spēj „aizvērt muti” jebkuram. Kazutaka Kurihara un Koji Tsukada radītais ierocis ir nosaukts par Speech Jammer, un tulkojumā tas nozīmē „runas aktīvas traucēšanas stacija”. Ierīci varētu ideāli izmantot nevaldāmu skolēnu nomierināšanai stundās vai trokšņainu bibliotēkas apmeklētāju apklusināšanai. Speech Jammer nodrošina indivīdu „skaņas pakļaušanu” un darbojas, izšaujot ar to pat no 30 metru attāluma. Viens runātājam raidīts šāviens acumirklī nomierina to un piespiež „balamuti” apklust, uz laiku iesaldējot viņa smadzenes. Ierocis darbojas pēc šāda principa: trokšņojoša cilvēka runu ieraksta mikrofonā un pēc 0,2 sekundēm šo skaņu plūsmu raida atpakaļ tās avotam.

Metode, kas nodēvēta par Delayed Auditory Feedback, tas ir, akustiskās atgriezeniskās saites aizturēšana”, pēc psihologu domām, gandrīz uzreiz pārtrauc cilvēka runu, vispirms liekot viņam raustīt valodu, bet pēc tam apklust. Šī metodes teorētiskais pamatojums ir šāds: kad mēs runājam, mūsu smadzenēm ir jādzird tas, kas nāk pār mūsu lūpām, taču, dzirdot to divas reizes, smadzeņu funkcionalitāte tiek traucēta. Cilvēks neizjūt sāpes, bet apklust, viņam rodas neērtības sajūta, kādu izjūt vairākums cilvēku, dzirdot savu atbalsi tālruņa sarunas laikā, vai runājoties Skype tīklā. „Cilvēka runa var tikt pārtraukta un apturēta uz dažām sekundēm, kad viņš dzird savu „atbalsi, ” —– jaunajā zinātniski pētnieciskajā dokumentā paziņojuši Nacionālā modernās rūpniecības zinātnes un tehnoloģiju institūta (AIST) un Japānas Ochanomizu universitātes pētnieki.

„Šis efekts spēj samulsināt cilvēku, neradot tam nekādu fizisku diskomfortu, un izzūd acumirklī, liekot apklust. Runa tiek pārtraukta, ja akustisko atgriezenisko saiti mākslīgi aizkavē. Zinātnieki pieļauj, ka šāda aizkavēšana ietekmē dažus izziņas procesus, kas risinās mūsu smadzenēs.”Iepriekšējās analīzes rezultātā ir noskaidrots, ka paņēmiens darbojas labāk, ja ar to iedarbojas uz cilvēku, kurš iepriekš sagatavojis savu runu, nevis uz spontāni tērzējošiem indivīdiem. Tas nozīmē, ka tas var kļūt par lielisku līdzekli, piemēram, jums netīkama politiķa apklusināšanai. Ierīcei piemīt vēl kāda pozitīva ietekme: tā var palīdzēt tūkstošiem cilvēku ar runas traucējumiem, piemēram, tiem, kas rausta valodu. Aizturēta dzirdes atgriezeniskā saite (DAF) uzlabo runas iemaņas indivīdiem, kas cieš no valodas traucējumiem.

7

Ķermenis kā ielogošanās dati

Holandes un Itālijas zinātnieki noskaidrojuši, ka cilvēka kustība, kad viņš paceļ telefonu un virza to auss virzienā, spēj kalpot par viņa atšķirības zīmi – gluži kā pirkstu nospiedumi.  Katrs cilvēks šo darbību veic tādā ātrumā un leņķī, kādu nav iespējams atkārtot, kas to padara par drošāku paroli nekā paša cilvēka izdomātu skaitļu kombināciju. (ņemot vērā, ka izplatītākā iPhone lietotāju parole ir 1234).

8 

Pasaule bez paģirām

Pētnieki no Londonas jau ir pavisam tuvu tam, lai atrastu jauna sintētiska dzēriena formulu, kas neizsauktu galvas sāpju simptomu nākamajā rītā pēc ballītes. Komanda ar tās vadītāju Deividu Natu, kurš ir psihiatrs un bijušais britu narkobarons, izstrādājusi sešus savienojumus, kas ir līdzīgi benzodiazepīniem (psihotropās vielas, kuru ķīmiskajā struktūrā ietilpst kondensēts benzola un diazepīna gredzens jeb benzodiazepīns. Pirmais benzodiazepīnu grupas nomierinošais līdzeklis, kas tika atklāts, bija hlordiazepoksīds 1955. gadā.) Šie savienojumi neļauj cilvēkam pārlieku piedzerties.

9

Iepirkumu ratiņi, kas lasa jūsu domas

Kompānijas Chaotic Moon Labs speciālisti izstrādājuši iepirkumu ratiņus Smarter Cart, kuri aprīkoti ar nelielu motoru un Kinect sensoriem, – šīs ierīces ļauj ratiņiem atpazīt cilvēku, kas tos paņēmis, un sekot viņam līdzi pa lielveikala plašumiem. Pircējs var ratiņu datorā ievadīt nepieciešamo preču sarakstu, un tie paši aizvedīs cilvēku līdz vajadzīgajiem plauktiem. Smarter Cart, kas reaģē arī uz balss komandām un sniedz izziņas, automātiski nolasīs tajos salikto preču svītrkodus, arī norēķināšanās notiks nevis pie kases, bet turpat – šim nolūkam ratiņos iebūvēts maksājuma karšu terminālis..

10

Viedais iepakojums

Pircējiem vairs nenāksies pārbaudīt produktu derīguma termiņu. Šā marķējuma lomu spēlēs tehnoloģiski jauns iepakojums, kas signalizēs par produkta kvalitāti. Tehnoloģiju, kurai dots nosaukums intelligent plastic, izstrādājuši Stratklaida universitātes (Glāzgovā) speciālisti – ja produkts ir sabojājies, nepareizi glabāts, vai iepakojums ir bojāts, tas maina krāsu

?????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

1. aprīlis, 2016 | 4523 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.