array(0) { }

Mīlas hormona neparastās īpašības

Oksitocīns ir hormons, kas rodas hipotalamā un tiek transportēts uz hipofīzi, kas atrodas galvas smadzeņu pamatnes daļā. No turienes tas pēc vajadzība tiek sekretēts asinīs, tādējādi izplatoties pa visu ķermeni. Šis hormons lielā vairumā sintezējas dzemdību un krūts galu stimulācijas laikā, tādējādi koordinējot bērna barošanu ar krūti un dzemdību procesu. Tomēr oksitocīns iesaistās arī daudzos citos procesos gan sieviešu, gan vīriešu ķermeņos. To ir iesaukuši par “mīlas hormonu” un tā efekti ir vērojami savstarpējās cilvēku attiecībās, padarot tās starp diviem cilvēkiem ciešākas. Kā apgalvo daži bioinženieri, “tas ir hormons, kas liek sirdij izkust, kad tu ieraugi mazus kaķēnus, zīdaiņus vai kucēnus.” Turpmāk uzskaitītas citas neparastas oksitocīna īpašības.

Tas palīdz samazināt bailes
Bonnas Universitātes zinātniekiem izdevās atklāt, ka oksitocīns spēj nomākt smadzeņu daļas, kas atbild par baiļu veidošanos. Pētījuma laikā tā dalībniekiem tika rādītas bildes, no kurām dažas izraisīja nelielu elektrisko izlādi, kas inducēja baiļu sajūtu. Pusei no dalībniekiem vēlāk atkal tika rādītas tās pašas bildes, bet šoreiz viņiem degunā tika iesmidzināts oksitocīns. Izrādījās, ka šie dalībnieki bija mazāk nobijušies no elektriskā trieciena nekā cilvēki, kas nesaņēma oksitocīna devu. Pētījuma rezultāti parāda, ka oksitocīnu būtu iespējams izmantot kā līdzekli, ar kuru nākotnē ārstēt trauksmi.

Tas mūs padara par meļiem un krāpniekiem
Kāda pētījuma laikā, dalībniekiem lika paredzēt monētu mešanas rezultātus un vēlak paziņot par saviem rezultātiem. Pareizi uzminēti monētu mešanas rezultāti tiktu apbalvoti ar naudas balvu. Kā jau bija paredzams, naudas balvas ietekmē daudzi no dalībniekiem nolēma samelot par saviem rezultātiem. Taču oksitocīna deva lika tiem melot vēl vairāk un turklāt bez vilcināšanās.

Tā ietekmē tu iepatīcies sunim vairāk
Cilvēks nav vienīgais dzīvnieks, kuru ietekmē oksitocīns. Kāds pētījums vedina domāt, ka tā ietekmē suns kļūst daudz draudzīgāks pret savu īpašnieku. Pētnieki nozīmēja oksitocīnu 16 pieaugušiem dažādas šķirnes suņiem un novēroja to uzvedību, īpašu uzmanību pievēršot tādām pazīmēm kā ošņāšanās, laizīšanās, spēlēšanās un grūstīšanās, kas norāda ciešāku saikni ar savu īpašnieku. Izrādījās, ka oksitocīna ietekmē suņi kļuva daudz rotaļīgāki un draudzīgāki. Tas varētu palīdzēt izstrādāt līdzekli, kas kādu dienu liktu psiholoģiski traumētiem suņiem uzticēties saviem jaunajiem saimniekiem daudz vairāk.

Tas palīdz dziedēt vecuma radītas kaites
Vecām pelēm asinīs samazinās oksitocīna daudzums. Lai noskaidrotu, kas notiek, ja oksitocīna līmeni šīm pelēm paaugstina līdz jaunu peļu līmenim, zinātnieki nolēma šo hormonu ievadīt peļu asinsritē. Tām pelēm, kurām vecuma ietekmē bija vērojamas muskuļu darbības problēmas, pēc oksitocīna ievadīšanas muskuļi sāka reģenerēt jeb atjaunoties daudz ātrāk. Šobrīd nav īsti skaidrs kādā vecumā un cik ļoti oksitocīna līmenis sāk samazināties cilvēkiem, tomēr nākotnē to varētu izmantot kā līdzekli pret vecuma radītām kaitēm. Lai gan vecums ir nenovāršama parādība, tomēr tā radītos orgānu bojājumus reiz varētu mazināt ar oksitocīnu.

Tas varētu palīdzēt ārstēt ēšanas traucējumus
Dienvidkorējā izstrādāts pētījums parādīja, ka oksitocīna deguna aerosols var palīdzēt ar anoreksiju slimiem cilvēkiem mainīt priekšstatu par savu ķermeni. Oksitocīns mazina pacientu neapzinātās tieksmes fokusēties uz ēdienu un sava ķermeņa formu. Seulas Universitātes pētnieki uzskata, ka tas varētu būtiski mainīt anoreksijas pacientu ārstēšanu.

31. janvāris, 2015 | 5063 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.