array(0) { }

Vai drīzumā tiks veikta pirmā cilvēka galvas transplantācija?

Kāds vīrietis ar ļoti smagu saslimšanu ir stingri nolēmi kļūt par pirmo cilvēku, kura galva tiktu pārstādīta uz cita ķermeņa. Valerijs Spiridonovs apgalvo, ka uzticas neviennozīmīgi vērtētā ķirurga Dr. Sergio Kanavero rokām, kurš apgalvo, ka spēj veikt galvas transplantāciju jau tagad.

Spiridonovs ir 30 gadus vecs datoriķis no Krievijas un apgalvo, ka viņa lēmums piedalīties šajā operācijā ir galīgs un to nekas nespēs mainīt. Viņš visu mūžu slimo ar retu ģenētisku kaiti Verdniga-Hofmana sindromu, kura galvenā izpausme ir muskuļu atrofija. Šo kaiti Spiridonovam atklāja jau 1 viena gada vecumā un slimība turpina progresēt ar katru dienu. Kā apgalvo pats slimnieks, tad viņš knapi spēj kontrolēt savu ķermeni un viņam nepārtraukti ir nepieciešama palīdzība. Parasti ar šo slimību cilvēki nenodzīvo ilgāk par 20 gadiem, taču Spiridonovs ir sasniedzis jau 30 gadu vecumu.

Spiridonova muskuļi pārstāja attīstīties jau bērnībā. Tā rezultātā veidojās kaulu un locītavu deformācijas, bet mugurkauls vairs nav spējis noturēt visu skeleta sistēmu kopā. Viņš apgalvo, ka pilnībā apzinās operācijas riskus, taču viņa laiks uz šīs pasaules strauji tuvojas beigām, tādēļ Spiridonovs vēlās izmēģināt šo pēdējo salmiņu. Viņu atbalsta arī ģimene.

Tikmēr Dr. Kanavero jau sen meklē pienācīgu kandidātu, lai veiktu šo operāciju. Viņš apgalvo, ka vēlas to izdarīt ar cilvēku, kuram tā patiešām spētu glābt dzīvību. Pirmo galvas transplantāciju ar pērtiķiem veica pirms 45 gadiem, bet nesen līdzīgu operāciju veica ķīnieši ar žurkām. Kanavero apgalvo, ka visa nepieciešamā tehnoloģija jau eksistē.

Paredzams, ka gan donora, gan recipienta muguras smadzenes tiks atdalītas vienlaicīgi ar superasu nazi, lai griezums būtu pēc iespējas gludāks. Tālāk pacienta galva tiktu novietota uz donora kermeņa. Muguras smadzenes Dr. Kanavero plāno salīmēt ar polietilēna glikolu, kuru pats sauc par “maģisko sastāvdaļu.” Muskuļi un asinsvadi tiktu sašūti kā citās operācijas, bet pašu pacientu turētu komā 4 nedēļas, kuru laikā visam vajadzētu sadzīt un saaugt. Jaunajam cilvēkam būs jālieto spēcīgi imūnsupresējoši līdzekļi, lai ķermenis neatgrūztu galvu kā tas novērojams citās transplantāciju operācijās. Paredzams, ka cilvēks pēc tam spēs kustināt galvu, rokas, ķermeni un pat runāt savā iepriekšējā balsī.

Tikmēr kritiķi apgalvo, ka šī operācija ir pilnīga fantāzija un salīdzina Dr. Kanavero ar izdomāto tēlu Dr. frankenšteinu. Lielākā daļa pasaules vadošo speciālistu apgalvo, ka Dr. Kanavero ir pilnīgi traks un nenovērtē operācijas smagumu. Citi spēj paredzēt veiksmīgu operācijas iznākumu, taču piebilst, ka eksistē arī daudz smagākas sekas par nāvi. 36 stundas ilgās operācijas izmaksas ir paredzētas 10,3 miljonu eiro apmērā. Jaunais ķermenis tiks sagādāts no cilvēka, kas dzīves laikā to ir novēlējis zinātnei.

Pats Dr. kanavero ir optimisma pilns un plāno tikties ar Spiridonovu, lai novērtētu tā medicīnisko piemērotību šai operācijai. Ja viss izdosies, tad tas pavērs jaunas iespējas tūkstošiem cilvēku pasaulē, kas ir paralizēti vai citādi nespējīgi.

129123926_640

 

12. aprīlis, 2016 | 2766 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Edgars
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.