Ožas zudums var paredzēt tavu nāvi
Kad nāve lēnām pie tevis piezagsies, tu to nesaodīsi. Vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem zudusi ožas sajūta, ir pārsteidzoši lielāka iespēja nomirt turpmāko dažu gadu laikā, nekā cilvēkiem ar saglabātu normālu ožu.
Kad nāve lēnām pie tevis piezagsies, tu to nesaodīsi. Vecāka gadagājuma cilvēkiem, kuriem zudusi ožas sajūta, ir pārsteidzoši lielāka iespēja nomirt turpmāko dažu gadu laikā, nekā cilvēkiem ar saglabātu normālu ožu.
Čikāgas Universitātes pētījumā tika iesaistīti 3005 dalībnieki vecumā no 57 līdz 85 gadiem. Viņu uzdevums bija noteikt piecas smaržas – piparmētru, zivju, apelsīnu, rožu un ādas. Dalībniekiem izsniedza ierīces ar nosaukumu “Sniffin’Sticks”, kas atgādina pildspalvas, kurām tintes vietā ir iepildīts smaržojošais šķidrums. par katru pareizi noteiktu smaržu dalībniekiem piešķīra vienu punktu.
Piecus gadus pēc šī testa veikšanas, tika uzsākta pētījuma otrā daļa – bija nepieciešams noskaidrot, cik no dalībniekiem ir vēl dzīvi. Rezultāti bija neapstrīdami – 39% no cilvēkiem, kuri nespēja izpildīt ožas testu (iegūstot 0 punktu no 5) bija nomiruši. Salīdzinājumam tikai 19% no tiem, kas spēja atpazīt divas līdz trīs smaržas ožas testā, nomira piecu gadu laikā. Un tikai 10% no tiem, kas spēja atpazīt visas smaržas, nomira šo piecu gadu laikā. Rezultātus neietekmēja tādi dalībnieku faktori kā vecums, dzimums, smēķēšana vai medikamentu un narkotiku lietošana.
Lai arī kādā griezumā pētītu eksperimenta rezultātus, korelāciju starp ožas pasliktināšanos un nāves iestāšanos varēja atrast vienmēr.
Taču ir jāsaprot, ka ožas zudums pats par sevi nāvi neizraisa. Tā ir korelācija jeb saistība starp diviem mērījumiem nevis cēloņu-seku sakarība. Pētījuma autori uzskata, ka ožas pasliktināšanās ir zīme, ka cilvēks ticis pakļauts tādu faktoru iedarbībai, kas ir bojājuši ožas nervus. Taču tam var būt saistība ar kādu citu svarīgu faktoru. Ožas pasliktināšanās varētu būt pazīme tam, ka cilvēka organisma spēja atjaunot svarīgāko orgānu šūnas ir pasliktinājusies vai pat izzudusi.
Ožas sistēma izmanto cilmes šūnas, lai atjaunotu savas bojātās šūnas. Ja šī sistēma ir bojāta un nespēj vairs atjaunoties, tad pastāv iespēja, ka līdzīgi ir noticis ar citām organisma sistēmām, kas nodrošina organisma dzīvotspēju. Arī ožas zudums var kļūt par nāves cēloni – piemēram, cilvēks nespēj sajust gāzes noplūdi, sabojājušos ēdienu un citas draudošas briesmas, ko var saost.
Vai ir iespējams atjaunot ožas sistēmu un citas vitāli svarīgas organisma sistēmas? Šobrīd norit pētījumi ar dzīvniekiem, uz kuriem pārbauda dažādus šūnu augšanas faktorus, taču vēl ir tāls ceļš ejams līdz pētījumiem ar cilvēkiem.