array(0) { }

Radīta pasaulē tumšākā viela

Cik tumša vai melna var būt viela? Tas ir atkarīgs no tā, cik daudz gaismas absorbē šī viela. Britu kompānija Surrey NanoSystems ir uzstādījusi jaunu pasaules rekordu tumšākās vielas radīšanā. Vantablack, kā to nosauca kompānija, atstaro tikai 0,035% no redzamās gaismas.

Cik tumša vai melna var būt viela? Tas ir atkarīgs no tā, cik daudz gaismas absorbē šī viela. Britu kompānija Surrey NanoSystems ir uzstādījusi jaunu pasaules rekordu tumšākās vielas radīšanā. Vantablack, kā to nosauca kompānija, atstaro tikai 0,035% no redzamās gaismas. Tā ir veidota no oglekļa nanocaurulītēm, kas katra ir vismaz 10000 tievāka par cilvēka matu. Caurulītes ir tik mazas, ka gaisma tajās neiekļūst, un atrodas tik tuvu vienas otrai, ka gaisma, kas nokļūst starp tām, atstarojas no caurulīšu sienām neskaitāmas reizes, kamēr pilnībā absorbējas. Viela ir 10 reizes cietāka par tēraudu.

1

Jaunā viela atradīs pielietojumu astronomiskajās kamerās, teleskopos, infrasarkanajās skenēšenas ierīcēs. Tā kā Vantablack principā neizgaro un neizstaro neko, to varēs izmantot superjūtīgu kameru izgatavošanā. Pielietojumu tas atradīs arī militārajā jomā, par ko Vantablack ražotājs gan nedrīkst runāt.

3

Kā redzams attēlā, Vantablack ir plānā kārtā “uzaudzēts” uz alumīnija follijas gabala, kas ir salocījies un ar iedobēm. Ņemot vērā, ka materiāls principā neatstaro gaismu, iespaids ir tāds it kā cilvēks skatītos uz caurumu, aiz kura nekā nav.

15. jūlijs, 2014 | 2286 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.