array(0) { }

Cik daudz atomu ir Tevī?

Objekti mums visapkārt ir tik ļoti atšķirīgi, taču atomu līmenī mēs visi esam vienādi.

Objekti mums visapkārt ir tik ļoti atšķirīgi, taču atomu līmenī mēs visi esam vienādi.

Visas materiālās lietas, kas eksistē mums apkārt, ir veidotas no atomiem. Atomus pamatā veido atoma kodols, un tam savukārt apkārt riņķo negatīvi uzlādēts elektronu mākonis. Atoma kodols sastāv no pozitīvi lādētu protonu un elektriski neitrālu neitronu sajaukuma (izņemot protiju, kurš ir vienīgais stabilais izotops, kuram kodolā nav neitronu). Atomi vai atomu grupas var savstarpēji saistīties kopā, veidojot molekulas.

Taču no kurienes uzradās atomi? Gandrīz visi atomi, kas veido apkārtējos objektus un arī Tevi, ir radušies mirstošu zvaigžņu sprādzienu rezultātā pirms miljardiem gadu, taču arī šobrīd šis process visumā turpinās. Zvaigznes kodolsintēzes procesā ražo aizvien smagākus elementus. Kad zvaigznei vairs nav pietiekami enerģijas, tā var uzsprāgt supernovas veidā, izdalot apkārtējā telpā milzīgu daudzumu dažādu elementu, vai beigt savu eksistenci melnā cauruma veidā (pastāv arī citi zvaigžņu eksistences beigu posmi, taču tie nav tik iespaidīgi).

Tātad gandrīz visi apkārtējie elementi ir radušies zvaigznēs, kas uzsprāgstot šos elementus izkaisīja visumā. Izņēmums ir vienīgi ūdeņradis un dažas citas vieglās gāzes, kuras radās agrīnā visuma periodā vēl pirms parādījās zvaigznes. Būtībā cilvēks neatšķiras no citiem objektiem, jo visi mēs esam veidoti no vieniem un tiem pašiem uzbūves elementiem – atomiem. Īpašāku cilvēku padara tikai tas, ka cilvēkam vēl neskaidru apstākļu dēļ piemīt apziņa. Rezumējot varam teikt, ka cilvēks ir zvaigznēs radies atomu kopums, kuram piemīt apziņa.

Taču cik liels atomu kopums? 70 kilogramus smagu cilvēku veido aptuveni 7 miljardi miljardi miljardi atomu (skaitlis, kas sastāv 7 ar 27 nullēm aiz tā). Ņemot vērā, ka cilvēka organismu par aptuveni 57% veido ūdens, tad cilvēks galvenokārt sastāv no ūdeņraža un skābekļa atomiem, jo ūdens molekula sastāv no diviem ūdeņraža un viena skābekļa atoma. Tādējādi cilvēka ķermeni veido 65% ūdeņraža atomu, 24% skābekļa atomu, 10% oglekļa atomu un 1% gandrīz visu pārējo elementu.

quantum-matter-metamaterials

11. oktobris, 2014 | 3610 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.