Neizskaidrojamas anomālijas cilvēka organismā
Saule un cilvēks
Saule un cilvēks
Aleksandrs Čizevskis pirmais atklāja to, ka saule spēcīgi ietekmē zemes dzīvi. Čizevskis atklāja saistību starp saules 11 gadu ciklu un klimata izmaiņām uz zemes. Viņš teoretizēja, ka saules aktivitāte var radīt lidmašīnu katastrofas, epidēmijas un bojājumus elektroierīcēs. Viņš arī ieteica domu, ka saule ietekmē cilvēku uzvedību zemapziņas līmenī. Viņš savu teroiju centās pierādīt ar statistikiem vēstures datiem, kuros varēja manīt saistību, piemēram, starp kariem un saules aktivitāti. Pētot cilvēces galvenos notikumus sākot ar 500. gadu pirms mūsu ēras, viņš noteica, ka 80% gadījumu kari, revolūcijas, sacelšanās, ekspedīcijas un migrācijas notika tieši saules aktivitātes maksimuma brīžos. Arī citi pētnieki ir manījuši šo saistību. Tikmēr zinātnieki (pārsvarā Krievijā) saules magnētiskās vētras saista ar nervozitāti, vājumu, uztraukumu un pat sliktu dūšu cilvēkos. Esot pat aprakstīti gadījumi, kad cilvēkiem uznācis ilgstošs bezmiegs tieši spēcīgas saules aktivitātes dēļ.
Parafīlijas
Viena no dīvainākajām cilvēka tendencēm ir seksuālās novirzes. Seksuālo noviržu ir ļoti daudz un pārsvarā visas tās uzskata par nenormālībām. Lai cik tas dīvaini nebūtu, bet seksuālās novirzes pārsvarā piemīt vīriešiem. Kamēr vieni apgalvo, ka tās ir ģenētiski noteiktas, citi sliecas domāt, ka pie vainas ir apkārtējā vide. 1920. gadā austriešu ārsts Viljams Stekels izveidoja terminu parafīlija, kas apzīmē cilvēka seksuālā uzbudinājuma sajušanu pret dažādiem priekšmetiem, situācijām un lietām, kurām normā nebūtu jāizraisa šāda reakcija. Nav zināms, cik parafīliju pavisam eksistē, bet ir saskaitītas pat līdz 549. Parafīlijas ir daudz un dažādas, piemēram, ir cilvēki, kas jūt uzbudinājumu pret – paša fotogrāfiju, asarām, vēmekļiem, gļotām, menstuāciju asinīm, kokiem, mātes piena, amputētiem locekļiem un pēdām.
Kreiļi un labroči
Cilvēks ir būtne, kurai ir vērojama diezgan liela atšķirība starp abu roku veiklumu. Respektīvi ir spēcīgs dalījums labročos un kreiļos. Interesanta statistika vērojama tieši šajā fenomenā – pasaulē 70 – 90% cilvēku ir labroči, bet kreiļi pārsvarā ir sastopami primitīvās kultūrās. Pēdējos 25 gados ir veikti masīvi pētījumi, kuru rezultāti apgalvo, ka kreiļiem ir lielāks risks iedzīvoties veselības problēmās. Lai gan liela daļa kreiļu sastopas ar problēmām valodas apguvē, tomēr viņu vidū ir sastopami vairāk muzikantu un matemātiķu. Pētījumi arī uzrāda, ka kreiļiem parasti ir mazāk bērnu un viņi dzīvo īsāku laiku. Kāds 1991. gada pētījums parādīja, ka kreiļi beisbola spēlētāji pārliecinoši mira agrāk nekā labroči. 2007. gada pētījums žurnālā Epidemiology parādīja, ka sievietēm kreilēm ir augstāks mirstības līmenis no kolorektālā vēža un sirds-asinsvadu slimībām. Un tādu pētījumu ir daudz – kreiļi mirst ātrāk. Lai gan kreiļiem nav atklāts kāds īpašs kreiļu gēns, tomēr eksistē veselas kreiļu ģimenes, kur šī īpašība tiek nodota no paaudzes paaudzē.
Nazālais cikls
Nazālais cikls ir bioloģiska anomālija, kuru var sastapt gandrīz 80% cilvēku. Šiem cilvēkiem elpošana notiek pamīšus caur vienu nāsi, tad caur otru. Citiem vārdiem runājot – cilvēkam ir it kā divi deguni, kuri kopā darbojoties uztur konstantu gaisa mitrumu ieelpotajā gaisā, filtrē to un sasilda. Nazālā cikla laikā, kurš parasti ilgst aptuveni 2,5 stundas, vienas nāss gļotāda uztūkst, gandrīz pilnībā to noslēdzot. Tajā pašā laikā otrās nāss eja pilnībā atvēras. Ilgu laiku zinātnieki nespēja saprast, kādēļ tā notiek, tomēr pēdējā laikā ir parādījusies teorija, ka tādā veidā tiek nodrošināta adekvāta smaržas sajušana un deguna iekšpuse tiek pasargāta no izžūšanas un infekciju rašanās. Daudz pētījumu ir veikti, lai noskaidrotu nazālā cikla nozīmi, taču maz ir zināms par to, kādēļ šo ciklu sastop tikai 80% cilvēku. Interesanti, ka apguļoties uz sāna zemāk esošā nāss pēc 12 -15 minūtēm aizvērsies ciet par 85%. Iespējams tādēļ cilvēks maina sānus naktī guļot.
Anestēziju nejūtīgie
Nav īsti skaidrs, kādēļ daži cilvēki ir gandrīz nejūtīgi pret anestēziju. Kamēr lielākā daļa cilvēku vispārējās anestēzijas laikā iemigs saldā miegā, būs arī tādi cilvēki, kas operāciju laikā spēs sajust savu grieziena brūci, izjutīs sāpes, grūtības elpot un pat vēlmi piecelties. Daži indivīdi pat apgalvo, ka viņi operācijas laikā ir bijuši pie samaņas un visu jutuši, tikai nespējuši pakustēties. Daži pētījumi uzrādā, ka 1 vai 2 pacienti no 1000 izjutīs nepilnīgu anestēzijas iedarbību pat pie lielākām devām. Arī normā ir vērojama anestēzijas līdzekļu iedarbības atšķirības noteiktiem cilvēkiem. Piemēram, ir zināms, ka sievietēm vajag lielāku anestēzijas devu nekā vīriešiem. Šo fenomenu saista ar sievietes atšķirīgo hormonālo “sastāvu”. Tāpat ārsti ir novērojuši, ka rudmatiem vajag lielāku anestēzijas devu. Domājams tas ir mutācijas dēļ gēnā MC1R, kas arī nosaka viņu sarkanīgo matu krāsu.