array(0) { }

Kādēļ rodas paģiras?

Ne vienam vien kaut reizi dzīvē būs bijušas smagas paģiras pēc traki pavadītas nakts. Taču kādēļ tās rodas?

Ne vienam vien kaut reizi dzīvē būs bijušas smagas paģiras pēc traki pavadītas nakts. Taču kādēļ tās rodas?

Paģiras izraisa vairāku faktoru kopums. Pirmkārt, tās ir saistītas ar alkohola izraisīto dehidratāciju jeb organisma atūdeņošanos. Alkohols mazina hormona vazopresīna darbību, kas darbojas kā antidiuerētiķis. Kad vazopresīna darbība tiek nomākta, organisms pastiprināti sāk izdalīt šķidrumu un tas galvenokārt notiek producējot vairāk urīna. Tieši tādēļ tik bieži nākas iet uz tualeti lietojot alkoholu. Alkohola izraisītā dehidratācija ir par iemeslu galvassāpēm, sausumam mutē un vispārējai vājuma sajūtai, kas ir raksturīgi paģiru simptomi.

Cits svarīgs faktors, kas izraisa paģiras (pēc daudzu pētnieku domām pats galvenais no visiem), ir acetaldehīds. Acetaldehīds rodas, kad organisms cenšas pārstrādāt tajā iekļuvušo alkoholu. Tas notiek ar enzīma alkohola dehidrogenāzes palīdzību aknās. Tādēļ lietojot alkoholu organismā palielinās acetaldehīda daudzums, kas ir kancerogēns un daudzos pētījumos ir pierādīts, ka tas rada DNS bojājumu. Tāpat tas bojā muskuļus, saistoties ar specifiskiem proteīniem tajos.

Acetaldehīds organismā tiek pārveidots par tam daudz mazāk kaitīgu vielu – etiķskābi. Tomēr dažiem cilvēkiem ģenētisku īpatnību dēļ acetaldehīds netiek pārvērsts par etiķskābi vai tas tiek darīts nepilnvērtīgi. Šiem cilvēkiem paģiru sindroms pēc alkohola lietošanas ir daudz izteiktāks. Tāpat ir zināms, ka šiem cilvēkiem ir lielāks risks saslimt ar Alcheimera slimību, dažādām iekšējo orgānu saslimšanām, aknu audzējiem un augšējā kuņģa-zarnu trakta audzējiem.

Ir atklātas vairākas Austrumāzijas iedzīvotāju grupas, kurās cilvēkiem ģētisku īpatnību dēļ alkohols par acetaldehīdu tiek pārvērsts daudz ātrāk un aktīvāk nekā citiem. Tomēr vairumam no šiem cilvēkiem ir arī cita ģenētiska īpatnība kā rezultātā acetaldehīds ļoti lēni tiek pārvērsts par etiķskābi. Šo iemeslu dēļ šādiem cilvēkiem paģiras sākas ļoti ātri pēc alkohola lietošanas un ļoti lēni tās pāriet.

Papildus fakti:

  • Alkohola lietošana ar laiku samazina aknu spēju efektīvi pārstrādāt acetaldehīdu un citas toksiskas vielas, kas atrodas asinsritē, tādēļ paģiras sāk rasties biežāk.
  • Alkohols samazina aknu spēju kompensēt zemu cukura līmeni asinīs. Tā rezultātā smadzenes saņem samazinātu glikozes daudzumu un cilvēkam zūd koncentrēšanās spēja, viņš kļūst kavēts un pasliktinās atmiņa.
  • Alkohola lietošanas laikā tiek kavēta centrālās nervu sistēmas (CNS) darbība. Kad alkohols ir izvadīts no organisma, var rasties bumeranga efekts un CNS sāk darboties hiperaktīvi. Tas izpaužas kā nemiers, paātrināta sirdsdarbība un satraukums.
  • Alkohols kairina kuņģi un zarnas. Tas var izraisīt sāpes vēderā, sliktu dūšu, caureju un vemšanu.
  • Alkohols paplašina asinsvadus, kas pastiprina ķermeņa siltuma atdevi. Subjektīvi rodas siltuma sajūta, taču patiesībā ķermenis atdziest. Tas var radīt arī galvassāpes.
  • Kļūstot vecākam organismā pasliktinās spēja acetaldehīdu pārveidot par etiķskābi, tādēļ vecumā paģiras ir biežāk sastopamas.

nrm_1409321432-83678380

13. oktobris, 2014 | 4949 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.