array(0) { }

Kas rada lietus smaržu?

Vai tev arī patīk lietus smarža? Kā izrādās, tad gandrīz visi cilvēki izjūt labsajūtu, kas rodas ieelpojot gaisu pēc tikko nolijuša lietus. Mūsdienās uzskata, ka šī patīkamā sajūta ir iedzimusi no mūsu senčiem, kuriem lietus bija svarīgs ikdienas komponents, lai izdzīvotu.

Vai tev arī patīk lietus smarža? Kā izrādās, tad gandrīz visi cilvēki izjūt labsajūtu, kas rodas ieelpojot gaisu pēc tikko nolijuša lietus. Mūsdienās uzskata, ka šī patīkamā sajūta ir iedzimusi no mūsu senčiem, kuriem lietus bija svarīgs ikdienas komponents, lai izdzīvotu. Taču, kas rada šo patīkamo smaržu?

Patīkamai pēclietus smaržai ir izdomāts savs termins – petrihora. To izdomāja divi austrāliešu speciālisti 1964. gadā pētot tieši smaržas, kas rodas mitrā laikā. Lai gan īpašo smaržu rada vairāku ķīmisko reakciju kokteilis, kas rodas lietum nolīstot uz sausas augsnes, tomēr ir divi galvenie smaržas avoti, kas atsevišķos zemeslodes rajonos var mainīties.

1) Lielākā daļa augu sausuma periodos sekretē lielāku vai mazāku daudzumu ēterisko eļļu. Kad nolīst lietus, tad šīs eļļiņas gluži kā aerosols izsmidzinās gaisā un rada patīkamu aromātu.
2) Otra ķīmiskā reakcija rodas, kad lietus ūdens reaģē ar vielām, ko saražo augsnes baktēijas – aktinomīces. Šīs baktērijas ir sastopamas praktiski visur, tādēļ arī smarža pēc lietus visur ir ganrīz vienāda.
Abi šie aromātiskie komponenti sajaucas, kad nolīst lietus, un rodas raksturīgā smarža.

rain-room-at-moma-10

4. augusts, 2014 | 1485 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Draxo
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.