array(0) { }

Cik gudri spēj būt dzīvnieki?

Cilvēki, kuriem ir mājdzīvnieki, uzskata tos par īstiem ģimenes locekļiem un lielākā daļa apgalvos, ka viņu suns vai kaķis saprot, ja tam kaut ko saka. Lai gan nav tieša veida, lai noskaidrotu, cik daudz no tevis teikta tavs Reksis saprot, tomēr vairāki pētījumi norāda uz to, ka cilvēka sacīto spēj saprast arī citi dzīvnieki, piemēram, pērtiķi un delfīni.

Kādā pētījumā kollijs vārdā Riko nodemonstrēja to, ka spēj atpazīt un atnest aptuveni 200 objektus, ja cilvēks to viņam palūdz. Līdzīgā pētījumā cits kollija šķirnes suns vārdā Čeisers spēja izdarīt pat vairāk. Čeisers spēja ne tikai atpazīt 1022 objektus, bet arī saprast, kurš no objektiem ir jauns un nepazīstams. Piemēram, Čeiseram lika atnest pērtiķa rotaļlietu, kuru suns ne reizi nebija redzējis. Rotaļlieta atradās starp viņam zināmajām spēļlietām un pēc izslēgšanas principa Čeisers spēja uzreiz atpazīt nepieciešamos objektu.

Vēlāk izrādījās, ka Čeisers spēj atpazīt šīs tikai vienu reizi redzētās rotaļlietas pat pēc mēneša. Iespējams, vēl pārsteidzošāk ir tas, ka šis suns ne tikai saprata, ko viņam lūdz atnest, bet arī manipulēt ar šiem objektiem. Piemēram, pieskarties bumbiņai ar degungalu vai veikt citas darbības pēc komandas došanas.

Taču arī citi dzīvnieki spēj nodibināt tuvas attiecības ar cilvēku. Viens no tādiem bija bonobo pērtiķis vārā Kanzi. Pēc vairāku gadu mācīšanās Kanzi spēja saprast aptuveni 3000 vārdus angļu valodā. Kādā pētījumā Kanzi nodemonstrēja savu izpratni par šiem vārdiem pilnībā. Lai izslēgtu jebkādu sava saimnieka iejaukšanos, Kanzi tika ievietos atsevišķā istabā, bet uz galvas viņam piestiprināja austiņas, kurās tika izteikti dažādi vārdi. Viņam priekšā atradās speciāli izstrādā klaviatūra, uz kuras bija attēloti izteikti vārdi. Kanzi tāpat spēja izpildīt sarežģītākas komandas, piemēram, kad viņam palūdza “ielikt ziepes ūdenī”, viņš tā arī izdarīja.

Pērtiķi ir cilvēku tuvākie radinieki, tādēļ varbūt nav nemaz tik dīvaini, ka šiem dzīvniekiem piemīt uagsts intelekta līmenis. Taču delfīni visu savu mūžu pavada ūdenī un tikai atsevišķi īpatņi nodibina mūža ilgu kontaktu ar cilvēku. neskatoties uz to, arī šie dzīvnieki ir ļoti inteliģenti. Kādā 1984. gada pētījumā bija izdevies nodibināt kontaktu ar vairākiem pudeļdeguna delfīniem. Tika izmantotas ar atoru ģenerētas skaņās kā arī roku žestu signāli. Tādējādi bija iespējams nodot delf

īniem divus līdz piecus vārdus garu instrukciju, ko delfīni saprata un izpildīja. Tādā veidā delfīni spēja atrast baseinā prasīto objektu 30 sekunžu laikā.

Ar kaķiem gan ir nedaudz citāds stāsts. Vairāki pētījumi norāda uz to, ka tavs mājas kaķis pavisam noteikti spēj atšķirt tavu balsi no citu cilvēku balsīm. Tāpat viņi saprot, ko tiem saka vai lūdz izdarīt, taču kaķiem tas viss ir pie vienas vietas. Lai gan viņi klausās un visticamāk saprot lielāko daļu no tavām komandām, taču šie dzīvnieki ir tik neatkarīgi, ka ignorē to visu.3

17. aprīlis, 2016 | 4682 Skatījumi | 0 komentāri | Autors: Edgars
Komentēt var tikai reģistrēti lietotāji.
Reģistrēties, vai ienākt.
Pierakstīties uz jaunumiem
Vai arī iespējams vēlaties reģistrēties.